Mish Mash Fest

Пет любими модни момента, вдъхновени от киното

Не е тайна, че модата и киноиндустрията определят вкусовете и предпочитанията на хиляди хора по света. Особено през 50-те и 70-те години филмите, освен всичко друго, са основен инструмент за достигане на висшата мода и тенденции до обикновения човек

Пет любими модни момента, вдъхновени от киното

[[more]]Не е тайна, че модата и киноиндустрията определят вкусовете и предпочитанията на хиляди хора по света. Особено през 50-те и 70-те години на ХХ век филмите, освен всичко друго, са основен инструмент за достигане на висшата мода и тенденции до обикновения човек. Благодарение на тях модата придобива своята значимост, а голяма част от дизайнерите успяват да станат световноизвестни. Най-любопитното е, че тези модни тенденции са от времето на едни от най-големите и влиятелни моделиери от миналото, които и до днес остават актуални на модната сцена. Някои от любимите ми филми от миналия век, които са оставили неоспорим моден отпечатък и са променили стила на хиляди жени по света, са:

“Закуска в Тифани”. Този филм е един от най-разпознаваемите филми на Одри Хепбърн, макар че тя става известна след превъплъщението й като принцеса Анна във филма “Римска ваканция”, който й печели “Оскар”, “Златен глобус” и БАФТА – всички в категорията за най-добра актриса в главна роля. Малката черна рокля, създадена от Юбер дьо Живанши, вдъхновява множество жени и е известна в цял свят.

 

 

“Бони и Клайд” е сред основните заглавия на 40-ата церемония по връчване на наградите “Оскар”, където е номиниран за отличието в цели десет категории, като печели две статуетки: за най-добра кинематография (операторско майсторство) и най-добра поддържаща женска роля за изпълнението на Естел Парсън. Явно това не е най-силната роля на Дороти Фей Дънауей, но в нея тя изглежда наистина невероятно актуално с баретата, прилепналата плетена блуза и шала.

 

“Великият Гетсби” (1974) и Мия Фароу. Предполагам, всички ще се съгласите, че в този филм Мия Фароу изглежда зашеметяващо в костюмите на Теони Олдридж, който дори печели “Оскар” за тях. Любопитното е, че костюмите на Робърт Редфорд са направени от Ралф Лорен и също са емблематични.

 

“Желание” и Марлене Дитрих. В този филм можем да видим актрисата Марлене Дитрих в дрехите на Травис Бантън, който се приема за един от най-известните дизайнери в Холивуд през 30-те години.

 

“Проклетите седем години” и Мерилин Монро. Сцената, в която Мерилин едва успява да задържи полите на своята бяла рокля е един от най-емблематичните моменти в модата и в кариерата на актрисата. Бялата рокля на Мерилин в този филм е създадена от Уилям Травила и вероятно е една от най-известните и копирани рокли в света.