Mish Mash Fest

Пет ценни съвета за управление на личните финанси

В началото на всяка година си обещаваме да започнем да се храним по-здравословно, да спортуваме по-често, да спестяваме повече и да харчим по-малко. Оказва се, че има кой да ни даде ценен съвет как да постигнем поне последните две точки.

Пет ценни съвета за управление на личните финанси

Препоръчано от БНП Париба Лични Финанси

Една от малките тайни, които си признаваме неохотно и с половин уста, са новогодишните решения в стил Бриджит Джоунс, нали, момичета? В началото на всяка година си обещаваме да започнем да се храним по-здравословно, да спортуваме по-често, да спестяваме повече и да харчим по-малко. Оказва се, че има кой да ни даде ценен съвет как да постигнем поне последните две точки.

За бюджетното ни здраве, казват експертите в потребителското кредитиране на БНП Париба Лични Финанси, е много важно какви финансови навици притежаваме. Ключът към стабилността на личния ни бюджет се крие в собствените ни действия. А те могат да бъдат насочени в правилната посока, ако спазваме следните прости правила.

1. Ако управляваме личните си финанси така, както бихме управлявали малък бизнес
Важно е да съставим и поддържаме месечен бюджет, с който да контролираме разходите си на база на приходите, които получаваме.
Финансовата ни стабилност зависи не от това дали получаваме голяма или малка заплата, а от това дали харчим по-малко, отколкото изкарваме. За всеки човек спестяването не е нито лесна, нито приятна задача. Това обаче може да се промени, ако знаем как да си съставим семеен бюджет.

2. Ако знаем къде отиват парите ни
Управлението на личните средства не е толкова сложна задача, както изглежда на пръв поглед. Минималното усилие, което трябва да направим, е да си записваме всеки месец за какво  и колко харчим. Това ще ни помогне за съставянето на семейния ни бюджет, като разпределим разходите си по пера – комунални услуги, наем, транспортни разходи, вноски по кредити и други.

3. Ако спазваме първоначалния си план на разходите чрез самоконтрол
Самоконтролът е много важно качество не само за финансовата ни стабилност, но и за цялостното ни благополучие. Още от деца родителите ни учат на търпение и самодисциплина, когато искаме да получим нещо веднага. За да се придържаме към първоначално заложените лимити на разходите в месечния ни бюджет, можем да си поставим конкретна цел, която искаме да постигнем накрая. Например, “няма да си купя нова рокля този месец, а ще спестя за екскурзията до Милано”. Така по-ясно ще знаем как търпението ни ще бъде възнаградено и ще е по-лесно да контролираме разходите си.

4. Ако запазим кредитната си история чиста
Кредитите под една или друга форма – потребителски, ипотечен, овърдрафт или кредитна карта, отдавна са част от ежедневието ни като предпочитано средство за финансиране на по-големите ни проекти.
За да можем и в бъдеще да се възползваме от предимствата на потребителските кредити, е важно да плащаме месечните си вноски навреме. Така кредитната ни история в Централен кредитен регистър ще бъде “чиста”, а личният ни бюджет ще бъде стабилен. Същото се отнася и за останалите месечни сметки – ток, вода, интернет и т. н. [[more]] 5. Ако започнем днес
За създаването на правилни финансови навици не е нужно да чакаме новата година, рождения си ден или следващото пълнолуние. Можем да започнем още днес с наръчника “Как да харчим умело”. Той е изготвен от БНП Париба Лични Финанси и съдържа съвети за правилно харчене и спестяване във всички сфери на живота.
Минималните месечни усилия, които ще положим за управлението на личните си средства, ще ни помогнат да изградим навици, с които да подобрим цялостното си финансово състояние.