Mish Mash Fest

Пет съвсем нови европейски музея

Само през последните година-две в Европа отвориха врати поне пет страхотни музея, които си струва да бъдат посетени.

Пет съвсем нови европейски музея

[[more]]Европа основателно се гордее със старата си култура и музеи, съществуващи от векове. Старият континент е място за обикаляне из замъци, реставрирани дворци и къщи, пълни със съкровища. За модерно изкуство и авангардна архитектура мястото е по-скоро САЩ или Азия.

Това обаче не означава, че и в европейските столици не се откриват нови музеи, било за да поберат експозиции на вече „отеснелите“ стари сгради, било като съвсем нови културни институции, призвани да привлекат и нови, по-млади любители на изкуството. Само през последните година-две в Европа отвориха врати поне пет страхотни музея, които си струва да бъдат посетени. Ето ги.

 

„Армани Силоз“

Тази година Джорджо Армани чества 40-годишния юбилей на модната си къща. Неслучайно той съвпада с откриването на музея “Armani Silos” в Милано. Името на музея е съвсем буквално – той се помещава в стари силози за съхраняване на жито. При реконструкцията е запазена максимално първоначалната спартанска атмосфера – стените и подът са от бетон, таваните са боядисани в черно. Обстановката хармонира отлично с традиционно семплите, безупречни дрехи на дизайнера, изложени в залите на музея. Освен експозицията с мода, в музея има и много други помещения, предназначени да подпомагат обучението и промотирането на млади таланти – приоритет на дизайнера в последните години.

 

Фондацията „Луи Вютон“ в Париж

Модната къща Louis Vuitton е свързана с изкуството от десетилетия. Трудно е да се изброят всички съвместни проекти и колаборации на съвременни художници с „Вютон“, милиони са отделени и за реставрация на стари произведения на изкуството. Отделно от това модният холдинг притежава огромна колекция от произведения на съвременни художници, която вече може да бъде видяна във впечатляващата нова сграда на фондацията в Булонския лес в Париж. Зданието е дело на Франк Гери, а в момента едната от експозициите е посветена само на проектирането и създаването му. Наистина впечатляващ музей, до който може да се стигне със специален транспорт ("совалка") от центъра на Париж срещу символичната сума от 1 евро.

 

Фондът „Prada“ в Милано

Още една модна къща, която традиционно подкрепя изкуството. Впрочем не е тайна, че в последните години много от италианските музеи и паметници на архитектурата разчитат именно на големите модни къщи за финансиране и реставрация.

Миуча Прада и съпругът й Патрицио Бертели основават своя фонд за подкрепа на изкуството преди 20 години. През този период те успяват да натрупат впечатляваща колекция от произведения на изкуството, при това не само съвременни, но и класически. От няколко месеца насам колекцията им може да бъде видяна в новата сграда на фонда в южната част на Милано. В миналото това е бил завод за алкохол, реставриран и приспособен за целите на фонда „Прада“ от великия Рем Колхас. Ако се съди по снимките, дори самият музей е произведение на изкуството.

 

Музеят за съвременно изкуство „Гараж“ в Москва

Рем Колхас е автор и на сградата на новооткрития музей за съвременно изкуство „Гараж“ в парка „Горки“ в Москва. Самата институция е на седем години и първоначално експонатите са се разполагали в реконструиран автобусен гараж, откъдето идва и името на музея. Сегашната сграда разполага с площ над 5000 квадратни метра и е събрала творби на най-известните художници на миналия и този век – с по руски грандомански мащаби.

Руската преса величае като „откриването на годината“ събитията около отварянето на „Гараж“. Мероприятията са продължили няколко дни и в тях са взели участие не само най-големите имена в изкуството на нашето време като Лари Гагосян, Джеф Кунс и Андреас Гърски, но и личности, поканени просто за имидж като Стела Маккартни, Джордж Лукас или легендарно никъде не пътуващият Уди Алън.

 

„Музеят на невинността“ на Орхан Памук в Истанбул

Този малък и много симпатичен музей е посветен на книга, издадена и в България. Идеята да създаде едновременно роман и музей спохожда Орхан Памук още през 90-те години на миналия век и той започва търпеливо да събира предмети, за които да пише истории или пък да търси предмети, които да станат част от историите, които вече е написал. Така се раждат романът и музеят, посветени на голямата любов на Кемал към Фюсун. Според Памук книгата и музеят са отделни пространства, които могат да се преживеят независимо едно от друго.

Музеят се разполага в красива къща от ХІХ век в квартал Бейоглу в центъра на Истанбул. Макар и да съдържа над 1000 експоната, това е сравнително малък музей, затова пък различен от всичко, което обикновено влиза в туристическите обиколки на града.