Любов и други бедствия

Защо милениалите пият по-малко?

Живот без алкохол

Защо милениалите пият по-малко?

Събуждаш се с непоносимо главоболие, гадене, сухота в устата и засилена тревожност. Отлагаш всички планирани дейности и се примиряваш с мисълта, че денят ще бъде пропилян. Но се заричаш, че този път ще бъде за последно. „Няма да пия повече!“. До следващия уикенд, когато отново си в бара. А обещанието, че се отричаш от алкохола, се е превърнало в шега в приятелския ти кръг.

Само че напоследък не е толкова забавно. В последните години все повече хора спират или значително намаляват консумацията на алкохол, като процентът трезвеници е особено голям сред милениалите и поколението Z.

На какво се дължи тази тенденция? При някои е желание да опитат нещо ново. Заедно с приятелите си приемат предизвикателството „сух януари“ и след един месец въздържание са убедени в ползите на живота без алкохол. Много са склонни да продължат без него, а други се научават на самоконтрол на количеството и честотата на пиене.

В контекста на времето, всичко това има логика. Милениалите внимават какво слагат в тялото си. За предпочитане е плодовете и зеленчуците да са с доказан биопроизход, кравето мляко се заменя с растително, козметиката трябва да е чиста, без вредни химикали, а модата става етична и устойчива. Изобщо не е изненадващо, че преосмисляме пиенето. В здравословния начин на живот алкохолът все по-трудно намира своето място.

Повечето въздържатели бързо усещат ползите – по-добра концентрация, по-дълбок сън, повече енергия, регулиране на теглото, по-чиста кожа, справяне със състоянията на тревожност.

Има още...


Но трезвеността не се отнася само за здравето. Когато през осемдесетте години на миналия век се заражда стрейт едж движението, то е своеобразен бунт срещу прекомерната употреба на алкохол и наркотици в пънк средите. Днес наблюдаваме нещо подобно. Милениалите, особено по-младите представители на поколението, са все по-критични към културата на пиене и романтизирането на алкохолизма. Именно рефлектирането върху тази култура кара все повече хора да осъзнаят, че имат нездравословна връзка с алкохола.

Въздържанието предполага търсене на нови начини за общуване, забавление и справяне със стреса без отрицателните ефекти на спиртните напитки. И все повече компании и предприемачи са готови да отговорят на тези нужди. Производителите на алкохол пускат на пазара нови продукти за трезвениците, а безалкохолната бира започва вече да се среща и в редиците на крафт пивоварите. Изборът става все по-голям. Сред предложенията можем да видим безалкохолен шприц или водка, а все повече заведения включват моктейли в менюто си. Други алтернативи включват продукти със CBD. И това не е всичко – по света се появяват барове без алкохол, ритрийти и дори туристически компании, предлагащи пътувания без алкохол.

За някои хора пълният отказ от пиенето е твърде екстремно решение, но спирането му за определен период от време и ограничаването на консумираното количество са напълно постижими цели, които могат да разкрият неочаквани ползи.

 

Любимите хотели на милениалите