Любов и други бедствия

Учим дъщерите си да бъдат съвършени... и нещастни

Авторката на "Смели, а не перфектни"

Учим дъщерите си да бъдат съвършени... и нещастни

Снимка: Patricia Prudente/Unsplash

Ако сте се чудили защо все още процентът жени, които ръководят собствен бизнес или практикуват екстремен спорт, е малък, вероятно Решма Сауджани ще ви даде отговора, от който се нуждаете.

"Възпитаваме момичетата си да бъдат съвършени, а момчетата си – да бъдат смели", казва основателката на "Момичетата, които кодират" (Girls Who Code). Сауджани се е заела със задачата да превъзпита млади момичета да поемат рискове и да се научат да програмират – две умения, от които се нуждаят, за да придвижват обществото напред. "За да създаваме истински иновации, не можем да оставим настрана половината от населението", смята вдъхновяващото момиче.

"Имам нужда всеки един от вас да каже на всяка млада жена, която познава, да се чувства удобно с несъвършенството."

Американката от индийски произход е позната на милиони зрители по света с появите си в TED Talks и в редица телевизионни предавания и подкасти. Авторка е на "Смели, а не идеални" (Brave, not Perfect), посвещава книгата си на слабостите във възпитанието на съвременните момичета, водещи само до негативни резултати: потиснатост, страх и вечна нерешителност.

Тази потиснатост стеснява драстично кръгозора и възможностите за избор на младите момичета, пречи им да се радват на живота и да изявят пълния си потенциал

От ранна възраст момиченцата биват учени да залагат само на сигурното. Доброжелателните родители и учители хвалят момичето, когато то е послушно, тихо и учтиво, внушават му да е свръхпредпазливо и го насочват единствено към дейности, в които е сигурно, че то ще постигне високи резултати. В същото време от момчетата се очаква не да мълчат, а да изказват мнението си и да го защитават, да играят енергично (дори грубо), да се цапат, да се борят и катерят...

С две думи, момчетата биват учени да бъдат смели, а момичетата – да бъдат идеални, а това се отразява в житейския път на всяка една жена още от детството, през избора на кариера и начин на живот, до това дали след пенсионирането си ще пътешества или ще прави зимнина на вилата. 

В резултат от различните похвати на социализиране на двата пола, израстват множество млади жени, чиито основен страх е страхът от провал. 

Ужасени от възможността да не бъдат идеални, те потискат мечтите си, стесняват умишлено светогледа си, избягват всякакъв риск и сами се лишават от щастие, пълноценни връзки и кариерно развитие. Решма Сауджани очертава този процес обективно, спокойно и с чувство за хумор. Тя е убедена, този капан на "идеалното" може да бъде разкъсан и заменен със светоглед, залагащ на смелостта. Смелост да заявиш себе си, да отстояваш желанията си, да правиш грешки и така да живееш пълноценно и да се развиваш.

Решма е индийка по произход, програмистка по професия и вдъхновител по призвание. Живее в Ню Йорк със съпруга си и малкия им син. Тя е първата индийска жена, която се е кандидатирала за конгрес на САЩ и основател и главен изпълнителен директор на "Момичетата, които кодират" – ключова нестопанска организация, която помага да се запълни разликата между половете в компютърните науки и технологии.

 

Елиф Шафак: "Когато пиша, се чувствам свободна"