Любов и други бедствия

Къде я търсим любовта?

"Гара за двама" - една поредица на Лилия София Попганчева, посветена на взаимоотношенията и любовта

Къде я търсим любовта?

Well, I've spent a lifetime lookin' for you;
singles bars and good time lovers were never true.
Playin' a fools game hopin' to win;
and tellin' those sweet lies and losin' again.
I was lookin' for love in all the wrong places,
Lookin' for love in too many faces,
searchin' their eyes and lookin' for traces
of what I'm dreamin' of.
Hopin' to find a friend and a lover;
I'll bless the day I discover
another heart lookin' for love.

Последният път, когато активно си търсех гадже, беше в поредна дискотека (преди доста много години). По онова време можеше съвсем сериозно да попиташ каква зодия си и да изглеждаш интересен, а ако заговориш авторитетно за политика, вече показваш висш пилотаж. В момента със същите прийоми ще получиш в най-добрия случай присмех за първото и обърнат гръб за второто. 

Какво се е променило от „онова“ време? В момента вторият най-разпространен начин за запознанство са онлайн сайтовете за хетеросексуални връзки, а за хомосексуални партньори сайтовете са номер едно. [[quote:0]] Това, което започнаха да правят 30-40-годишните в началото на хилядолетието, е да рестартират живота си – не само професионално, но и семейно (разводите драстично се увеличават, за да достигнат до 50-80% в индустриалните страни днес). Интернет предостави неограничени възможности и в тази сфера – буквално неограничени: социален статус, приятелски кръг, раса, възраст, националност, религия, континент. Остават само тези граници, които сам избереш да кликнеш в търсачката на сайта. Търсенето на партньор в такива сайтове (вкл. Фейсбук) започва да наподобява на онлайн шопинг или на скрининг на кандидати за работа.

Изключително висок ръст има и при броя на жените и мъжете над 50-годишна възраст. Да – любовта няма граници и във възрастта. С моите връстници знаехме това и преди, но го знаехме от красивите романи и поезия от миналите векове, а сега това го знае всеки, който поглежда статистиката на такива сайтове. Това явление се случва масово и става реална алтернатива на вечно забрадените в черно жени, погребали мъжете си достатъчно отдавна, алтернатива и на самотните възрастни мъже, облечени овехтяло и с далеч под допустимата лична хигиена.

Има множество изследвания, които показват, че романтиката в т.нар. трета възраст е белязана от това, че хората над 50 се чувстват по-щастливи, по-уверени и дори по-секси, сравнено със самочувствието на по-младите. Това са хора, които често пъти имат повече свободно време и финанси, както и разум да не пилеят нито един от двата ресурса. Митът за тъжната реалност на старите се разсейва все по-бързо.

Една трета от модерните бракове вече са следствие на онлайн запознанства, т.е. това са бракове между хора, които са си били абсолютно непознати. За сравнение, доскоро повечето бракове са били следствие на запознанства от приятелския кръг. Това, което показва същото изследване, е повишената стабилност на подобни бракове, които създават съвършено нови социални връзки. [[more]] Колкото и да разсъждаваме по въпроса, едно става ясно – правилни места за търсене на любов няма. Има обаче правилно отношение към търсенето. Както и Джони Лий пее, „да търсиш любов в прекалено много лица, да изследваш очите им и да търсиш следи от това, за което мечтаеш...“, надали ще ти се получи. Ако си направим списък с това, което искаме и без което не можем, е твърде вероятно да открием, че това е списък с изисквания, а не толкова желания, и че търсим привнесен холивудски образ. Това освен нещастни може да ни направи и непоносими за която и да е светла душа, срещната от нас по пътя. 

Колкото повече опознаем себе си и открием какъв човек може да ни подкрепя по пътя, да бъде весел и добронамерен спътник и да ни тласка да развиваме себе си, толкова по-изненадващо добре може да ни се получи. Изненадващо и в буквален смисъл – образът, който видим, ще бъде съблечен от повтарящите се модели на поведение, които сме попили от детството си, освободен от травмите, които ни тласкат да ги компенсираме, и избавен от клещите на чужди идеали.

 

Лилия София Попганчева:

Работата ми включва индивидуална и семейна терапия, коучинг, спортна психология за юноши и възрастни, тематични семинари и социални проекти с общата цел да съдействам развитието на личния потенциал в път на реализация и щастие.

Имам диплома за групов аналитик от Виенски университет „Зигмунд Фройд“, магистратура Артистични психо-социални практики, НБУ, специализации по спортна психология, енергийна психология, посттравматична интервенция и терапевтична работа със зависимости, обучение за социално предприемачество в университета „Бъркли“ и по обществени политики в университета „Джорджтаун“. Имам две деца, пиша за различни български списания, правя фотография, участвам в социална работа с групи в неравностойно положение и зависимости, обичам да пътешествам и да се движа - танцувам, карам колело, катеря върхове, правя йога, гмуркам се и карам кайт-сърф.

Работя в личен кабинет в центъра. В определени случаи давам възможност за работа в „мобилен офис“ или за виртуални срещи по скайп. Мога да бъда намерена на [email protected] и +359 886 225 631.