Лица

Жаклин Вагенщайн: Четенето е навик, който трябва да бъде създаден

Именно, когато човек познава удоволствието от това да прочетеш книга, той си дава сметка как тя може да го обогати и да възбуди въображението му. Всеки, който иска да се развива, да бъде с широко отворени очи и да попива от света ще стигне до този извод. Но за да го разбере, той трябва да има първия контакт с книгата. Не всичко идва от само себе си – все пак четенето не е инстинкт, а навик, който трябва да бъде създаден.

Жаклин Вагенщайн: Четенето е навик, който трябва да бъде създаден

За книгоиздаване винаги се говори малко трудно. Защото това е специфичен продукт, който никога не струва парите си. Има книги, които променят целия ни живот и някак все ми се иска и ние да променяме живота на книгите към по-добро. Жаклин Вагенщайн, Директор "Стратегии, Комуникации и Авторски права" на издателство Colibri е онази човек, който винаги има какво да сподели за битието на книгите. Вече 20 години Colibri издава огромно количество заглавия, а в момента всяка седмица 2-3 нови техни книги излизат на пазара. Невероятният труд по координация на проекти се пада на Жаки, която отговаря за голяма част от преводната литература, основно френски и английски, а също и детската литература, някои книги от раздела психология и някои български автори, а също и помага на колегите, отговорни за другите раздели да реализират не едно заглавие у нас. Понякога процесът на превод, редакция, корекция, предпечат и разпространение трае почти три години (повече от любовта :) и когато книгата се появи на пазара, настъпва редът на читателите да я оценят. Точно за тази оценка, за навиците на четене и подкрепата от държавата в тази културна битка си поговорихме с Жаки.

Животът ти сигурно е препълнен с книги.

Да, така е. В офиса ни пристигат купища книги. Когато се вземе решение за издаване на дадена книга, тя поема по път изпълнен с приключения, сякаш има собствен живот. Веригата от хора, които ще се трудят по всяко едно заглавие е много дълга и е пълна с всевъзможни изненади. А най-големите изненади идват след като книгата стигне до читателите – някои имат страхотен и неочакван успех въпреки че в цял свят са минали незабелязано и обратното – големи световни хитове не предизвикват никакъв интерес у нас. Но тъжното е, че дори при най-утвърдените бестселъри тиражите в България остават рекордно ниски в сравнение с много други европейски държави.

Как си обясняваш това?

Четенето е цялостна политика – то е изграждане на навик още от детска възрастта. Но е и плод на образование, покупателна способност, книгоразпространение…

Мислиш ли, че следващото поколение ще бъде по-четящо?

Надявам се поне сегашното ниво да се задържи. Наблюдавам, че детските ни книги се продават добре. Децата имат връзка с книгите и обичат да четат, но изниква въпросът дали ще запазят този интерес след като пораснат и попаднат в училище и в университета. 
[[quote:0]]Франция например отделя голям бюджет за култура, съпътстван с цялостна, последователна политика, която се отплаща след време, но се отплаща добре. Вече 20 години работим по различни проекти заедно с Френския културен институт в България и за това време сме издали около 200 френски заглавия, поканили сме повече от 15 френски писатели в България. Така благодарение на едно съвместно сътрудничество в по-дългосрочен период се създават вкусове, навлизат понятия, хората изучават една култура, разпознават нейните автори. След това пътуват към Франция, стават франкофони, учат езика. Т.е. инвестирайки в културата, държавата инвестира и в други отрасли и работи за цялостния си имидж пред света, както и за нивото на образованост и будност на своето население. Какво по-ценно от това? В този смисъл в България не виждам стабилна културна политика от много години. Да не говорим за такива изтъркани теми като ДДС-то върху книгата, което е скандално. Както знаете нито една друга държава не облага книгите, така като облага всички други стоки. Изниква въпросът на кого изобщо от нашите управници му пука за книгата и има ли той интерес населението да е будно и образовано или лека по лека всички ще станем герои на Биг Брадър?

Какво се случва с процеса за премахване на ДДС-то?
[[quote:1]]Издателствата се обединяват и искат премахване на ДДС-то. Вече 23 години какво ли не се прави в тази посока, но резултат няма. Сега се очаква Европейска директива, която да го наложи законодателно. Не може книгите да се облагат като мебелите или алкохола. Убедена съм, че ако намалим цените на всички книги с 20% това ще привлечем повече читатели и ще облекчим крайния потребител. Затова и символично от нашия сайт всички книги се продават с 20% отстъпка.

 

Но четенето не е само въпрос на политика, а и на навици.
[[more]]Именно, когато човек познава удоволствието от това да прочетеш книга, той си дава сметка как тя може да го обогати и да възбуди въображението му. Всеки, който иска да се развива, да бъде с широко отворени очи и да попива от света, ще стигне до този извод. Но за да го разбере, той трябва да има първия контакт с книгата. Не всичко идва от само себе си – все пак четенето не е инстинкт, а навик, който трябва да бъде създаден.

Представяла ли си някога, че ще се занимаваш с нещо друго освен с книги?

О, да, разбира се. Аз се интересувам от много други сфери на културата като киното, театъра, фотографията. С удоволствие бих се занимавала с проекти, които са между две или повече изкуства. Когато работиш с книги, ти хрумват страшно много идеи. През ръцете ти минават изключително различни сюжети и факти от световен мащаб. А и всички хора, които работят в тази област са много любопитни, артистични и интелигентни и контактът с тях е невероятно ценен. Всяко нещо, което ти се случва в света на книгите, неизменно те обогатява.