Лица

Весела Петрова: "Йога съзнанието позволява да опознаем себе си и да приемем тъмните си страни"

Йога вдъхновение от друго измерение заедно с известния нутриционист и йога мастър.

Весела Петрова: "Йога съзнанието позволява да опознаем себе си и да приемем тъмните си страни"

vihrolaskov.com

Весела Петрова е лице в сферата на здравословното хранене, но и прекрасна душа, водена от силното чувство за по-добър живот. От близо 10 години практикува йога, като постоянно надгражда себе си чрез различни стилове. А от две години преподава.

Промяната в живота й настъпва “неусетно”. През ум не й е минавало, че някой ден ще се посвети на йога майсторството, което с времето се оказва нейно призвание.

“Започнах без кой знае какви очаквания. Тъй като аз самата не съм гъвкава по природа, бях привлечена от чисто физическия аспект, но той много бързо и от само себе си преля в практика не само за тялото ми, но и за цялото ми същество. В първия момент йога беше моето бягство от всичко, което ме потиска и с което не искам да се примиря. След това практиката стана личен ритуал, моето оръдие на труда, с което се калявам и чрез което осъзнавам силата, с която да променям това, което не приемам. Усещането, че щом мога да променям тялото, дъха и емоциите си, мога да променям и нещата около мен."

И тъй като Йога е много повече от (просто) физическа практика, решихме да се допитаме до нея, така че да научим повече за този нео-начин на живот. Следват сладки приказки с нас – Момичетата от Града!

С твои думи, какво е да си йоги в наши дни?

Съвременният йоги е балансираният градски човек. Спокоен, уравновесен и осъзнат, но също и лек като стрела, готов да уцели в десетката следващата си цел. Аз не съм по крайностите и вярвам, че истинският йоги не е този, който поддържа редовна физическа практика на постелката, а този, който успява ловко да съчетае йогийските мъдрости в живота си и го живее осъзнато и пълно. Йога може би започва в залата, но не се случва само там. 

Водиш личен блог за здравословния начин на живот, как чрез йогата се съвместяват общоприетите рационални канони с по-духовните!

Отдавна чакам някой да ме пита точно това! Благодаря! Освен йогини и нутриционист, аз съм пътешественик и гражданин на света. Моята философия и разбиране са, че в динамичното време, в което живеем, ние имаме реалната възможност постоянно да се информираме и преориентираме. Както животът ни, така и самите хранителни продукти постоянно се променят, оттам и изборът, който правим. Сферата на храненето динамично се развива и всяка година излизат нови и нови научни проучвания. Йогата, от друга страна, е машината на времето. Докато практикува, човек се учи да забавя целия този водовъртеж от информация и да си създава пространство, в което може да усети случващото се. Духовното и рационалното за мен не са толкова далечни, те по скоро се допълват.

Как йогата подобрява живота ни, имайки предвид ясните тонус, здраве и красива фигура? Баланс...

Йогата не подобрява живота ни, ние го правим. Тя е инструмент и в ръцете на всеки действа различно. Ако вложим труд и постоянство и фокусираме вниманието си към това да станем по-осъзнати, сами разбираме какво да правим и какво по-добре да оставим в миналото. Така се променяме и променяме.

На какви честоти вибрира йога съзнанието? По какъв начин ни помага то да опознаем себе си отвътре и отвън?

Йога съзнанието е отвореното. Това, което възприема без да осъжда - нито себе си, нито околния. И тук има един тънък момент. Това да не осъждаш не те лишава от действие. Просто действието ти придобива абсолютно нов смисъл. Когато то


не е продиктувано от така наречените ниско вибрационни емоции като гняв, омраза, завист, то се превръща в акт на дълбоко уважение към себе си и другия. С такова съзнание ние опознаваме себе си и започваме да приемаме тъмните си страни.

Емоциите йога ли са?

Чрез йога можем да предизвикаме емоции. Или по-точно казано, можем да си създадем подходящи условия, за да доловим и осъзнаем дадена емоция. Емоциите обаче са си наши.

А вибрациите!

Както музиката и думите, така и мислите и емоциите предизвикват вибрации и водят до промяна на собственото ни енергийно поле, на това, което излъчваме. Всичко живо във и около нас е вибрация.

Как би дефинирала нео-здравето – ново поколение философия за здравето и живота?

Проблемите на съвременния човек са от ново естество – в момента се усеща не толкова липсата на ресурс или знание, а липсата на внимание и време. Ние сме се научили много добре да обтягаме възможностите си до краен предел и физическото, както и по-финото ни емоционално тяло страдат. Нео-здравето за мен е концепцията на всеки един от нас да се чувства добре – и там имат място много различни неща освен храненето и движението. Там имат място удоволствието от истинската комуникация очи в очи, танците, смехът, разходката в гората без да си си взел телефона, и всички онези неща, които все планираме да направим някой друг път, когато си свършим работата. 

Казват, че живеем в триизмеерен свят, как йогата позволява да надграждаме себе си и открием по-висшите нива на съществуване?

Не съм стигнала още дотам и не мога да отговоря. Аз свързвам този въпрос с интуицията. Може би по-висша форма на съществуване би била тази, в която предаването на информация става по друг недостъпен за нас в момента начин.

И още... за храната. Как е правилно да се храним? На какво да наблягаме повече!

О не, тук ми трябва отделно интервю. Ако мога да отговоря с една дума, то тя е нека наблягаме на истинското!

Какво означава за просветлена душа като твоята терминът “достатъчно”?

Самата аз живея материално и обичам хубавото. Не се притеснявам да си го призная. Мога да изхарча много пари за нещо, което преценявам като качествено, било то предмет, пътуване, преживяване или подарък. И в същото време


не обичам разхищението. Никога не си поръчвам повече, отколкото мога да изям и използвам стъклени буркани, вместо пластмасови кутии. Бих искала да притежавам достатъчно малко, за да бъда достатъчно свободна.

Владееш изкуството да (о)познаваш тялото си, да го наблюдаваш... то ли е изворът ти на вдъхновение за класовете, които водиш?

И да, и не. От една страна, трябва сама да съм усетила ефекта на дадено движение, за да мога да го предам. Много ме вдъхновяват хората, които практикуват в часовете ми. Не искам да ги наричам ученици, защото ние се учим един от друг взаимно. Всеки притежава уникално тяло, уникален ум, всеки от нас се движи различно и всеки има нужда от нещо друго. Аз обичам да наблюдавам не само себе си, но и другите.

Колко важни са според теб медитациите?

Изключително важна е. По правило медитацията настъпва след като си овладял тялото си. Но това не е задължително – всеки от нас може да медитира, докато се движи, но и в абсолютно различен контекст. Всеки, който рисува или свири на музикален инструмент, ще ме разбере.

Какъв би бил съветът ти към всички, които искат или практикуват йога, така че преживяванията им на постелката да бъде пълноценни с всеки следващ път?

Слушайте себе си. Да, може би в началото, когато започвате да се занимавате с йога е добре да слушате повече преподавателя си и да му се доверите, за да овладеете тънкостите на всяка асана. Но знаете ли вече какво правите, свързали ли сте се с тялото си, чуйте какво ви нашепва собственият ви дъх и слушайте именно него.

Намасте!

P.S. Следва продължение...