Преди 15 години Валери Пекрес породи студентски бунтове заради предложени от нея реформи в университетите - промени, примесени с много политика и доста дързост. Днес тя използва същата формула, за да се изтласка към френското президентство. Пекрес беше избрана миналия месец като кандидата на консервативната партия на републиканците за президентския пост. А проучванията показват, че тя има реални шансове не само да стигне до балотаж, а и да победи настоящия президент Еманюел Макрон на изборите през април. Ако това се случи, Валери Пекрес ще стане първата жена държавен глава в историята на Франция.
В офис, декориран с рамкирани кино плакати, 54-годишната Пекрес вади списък с проблемите, пред които е изправена Франция днес. Поставените от нея теми говорят за социален и фискален консерватизъм: лош контрол на националните граници, градски гета, изобилстващи от насилие и престъпност и нарастващи дългове на един от икономическите мотори на Европа.
„Трябва да възстановим реда, както на нашите улици, така и в националните ни бюджети“, каза Валери Пекрес пред Ройтерс. Тя беше министър на висшето образование, а след това и на финансите по времето на Никола Саркози. Пекрес каза, че ще „дръпне зарядното“, за да почисти проблемните квартали, където държавата е загубила авторитета си и беззаконието е надделяло.
Критикувайки Макрон за огромната дупка в държавната хазна по време на пандемията, Пекрес обеща да реформира щедрата пенсионна система на Франция и да намали раздутата сметка за заплати в държавния сектор– и двете обещания бяха обещания и на Макрон, но той не успя да ги изпълни.
Стилът на Валери Пекрес е 2/3 Ангела Меркел и 1/3 Маргарет Тачър.
„Аз съм жена, която се консултира, решава и действа“, каза Пекрес. Тя се закани да съкрати стотици работни места в главния й офис, за да направи място за повече персонал в гимназиите, да намали разходите и да увеличи инвестициите като доказателство, че може да се справи с бюджетния дефицит. През 2020 г. Пекрес спечели втори мандат за управление на по-големия регион на Париж.
Противниците, които я нарекоха „блондинката“, са я подценили, смята амбициозната Пекрес. Попитана дали Франция е готова за жена президент, тя отговори: "Гласоподавателите отдясно показаха, че са готови и могат да се доверят на жена."
Партията на Пекрес, която води началото си от Шарл дьо Гол, доминира във френската политика през по-голямата част от епохата след Втората световна война. Но след като Макрон преначерта пейзажа през 2017 г., той се бори да обедини своите дясноцентристки и твърдо консервативни фракции. Избягването на висш консервативен депутат в кампанията на крайнодесния полемист Ерик Земор в неделя подчерта предизвикателството, пред което Пекрес е изправена, за да поддържа конкурентната партия.
Продължава на другата страница...
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...