Лица

Мила и Васил от Sassa Björg - откровено за българската мода по време на пандемия

Лица

Мила и Васил ни посрещат във втория си дом. Домът на Sassa Björg. Марката, която изграждат и управляват заедно вече 10 години като двойка и в живота, и в работата. Правят го от любов към занаята, а отскоро и заради сина ми, който се появява преди повече от година и вече е неотменна част от екипа им. От една страна са обградени от професионалисти, на които дължат успеха си до голяма степен, а от друга - са страхотните клиенти, които ги подкрепят и осмислят работата им през всички тези години. Как се оцелява в българската модна действителност по време на пандемия, за промените, които тя наложи, дори и в положителен аспект, и за техния нов партньор в лицето на Settle си говорим с Мила и Васил там, където се чувстват най-добре. 

Вече над десет години сте част от българската модна реалност. Как се промени тя според вас през тези години? Самите вие променихте ли се?

Мила: В последните десет години на българския пазар се позиционираха всички по-големи европейски марки. Това до голяма степен повлия положително на външния вид на хората. Освен това се създаде пазар за second hand дрехи, които заслужават нов прочит, което аз отчитам като бонус в стремежа ни към по-отговорно създаване и ползване.

Васил: Относно нас самите - със сигурност, това което произвеждаме стана по-клиентски ориентирано. Не може толкова години да сме в близки отношения с клиентите си и да не се повлияем.

С какви предизвикателства се сблъскахте през това време?

Мила: През тези години основно растяхме и се учихме как да растем. Градихме работно място, което да отразява личната ни ценностна система. Може би най-голямото предизвикателство дойде от сблъсъка между нашите идеалистични намерения и представи, и суровата реалност. Научихме много за бранша и пазара като цяло. Натрупахме много грешки. Друго голямо предизвикателство беше управлението на екипа ни. Работата с хора изисква много умения и е изпълнена с изненади.

Вие винаги сте се отличавали с красивите си ярки принтове, цветове, модели... Станаха ли българките по-смели в избора си на дрехи?

Мила: Благодарим, че така оценявате работата ни. За някои от нашите клиенти ярките ни предложения са прекалено смели или неподходящи за целите им, а за други от тях - ние не сме достатъчно смели. Със сигурност има тенденция хората по-лесно да приемат шарени или ярки комбинации, както при мъжете, така и при жените.

А започнаха ли повече да предпочитат бавната мода пред бързата?

Не можем да очакваме нещо драстично да се промени в това отношение, докато цялата система не претърпи основно преструктуриране. Хората предпочитат бързата мода по една единствена причина – достъпните цени. А те все още са така ниски в сравнение с бавната.

А по отношение на плащането? Вече можем да плащаме само с един клик през телефона си...

Да, ние лично избрахме Settle като решение за тези случаи. Те предоставят много гъвкавост при приемането на плащания, на живо или от разстояние. Отделно хората от екипа им, с които комуникираме, са истински професионалисти и са много приятни.

Последната година и половина беше трудна за много бизнеси. При вас как се отрази и трябваше ли да промените бизнес модела си?

Васил: Абсолютно уби всичко идеалистично в нас. Наложи се да освободим две трети от страхотния ни екип, който събирахме и градихме с години. Това беше много стресов процес за нас и тях. Наложи се да елиминираме всичко, което не беше от жизнена необходимост.

Все пак сме настроени оптимистично, защото покрай нещата, с които не искахме да се разделим, си отидоха и някои вредни за нашето бъдеще практики.

Какво е здравословното съотношение на базовите модели спрямо по-ярките и отличителни дрехи, които трябва да имаме, за да се чувстваме стилни и в крак с тенденциите?

Мила: Идеята да комбинираме нещо екстравагантно с нещо базово е винаги добра. По този начин можем да си позволим да сме с пайети по средата на деня или с кецове на вечерно събитие. Балансът в съчетаването на тези елементи е умение, което се изгражда и развива. Ако мога да дам съвет - той би бил да носим ексцентрични елементи в областта от тялото ни, която може да го понесе. Например, ако съм с дебели глезени, няма да обуя обувки, които са модерни и екстравагантни, в които всички ще гледат, но няма да подобрят общия ми вид. Ще си сложа класическа обувка с красиво деколте и висок ток, а пък ще избера друго за акцент – пола, риза, голямо космато палто или аксесоари, които светят като светофар, но са на правилното място.

Има още...


Самите вие доколко се влияете от тенденциите?

Мила: Моето лично усещане и съветите, които давам, са да носим това, което ни отива. Не съветвам да се гонят тенденциите на всяка цена, а да взимаме от тях само подходящото за нас. С натрупването на опит в областта, започвам да харесвам неща, които преди това не съм или пък периодично нещо ми омръзва и спирам да го харесвам. Влияние има и възрастта, и промените във фигурата.

Затова е добре да се обличаме според нас самите, а не според това, което очакват другите.

Има ли дизайнери, които следите?

Мила: Не религиозно, но определено харесвам работата на марки, които преоткриват класически модели. Аз харесвам силно подчертана женственост и се стремя към това, когато създаваме продуктите на Sassa Björg.

В моменти на несигурност къде откривате своето вдъхновение?

Мила: Материалите, които ползваме, винаги дават отговори, когато съм без посока. Разговорите с Васил са много полезни, както и да обсъдя идеи с екипа ни.

Все повече се говори за устойчивост в модата, все повече се използват рециклирани и рециклируеми материали. Доколко е възможно да се постигне баланс в това отношение? И кое е по-същественото – качеството на материите или количеството на дрехите?

Васил: Дори при рециклирането на битови пластмаси, което е значително по-лесно от дрехи, в Германия, където са най-напред в това отношение, успешно се рециклират само 16% от отпадъците. Другите 84% се извозват в бедни държави, да ги горят и да си замърсяват локалния въздух. Единственият път напред е намаляването на консумацията, което може да стане само чрез елиминирането на бързата мода. Всички други слогани за устойчивост са само маркетингови инструменти, изпразнени от смисъл.

Кои са нещата, които едно момиче трябва да има в гардероба си за зимата?

Мила: Зависи от момичето. Много труден въпрос, защото не мога да обобщя момичетата в един отговор. Ако мога да насоча, бих предложила да бъде нещо за оправяне на настроението. Зимата в града доста често е сива и не много красива. Обаче ако имаш нещо, което всеки ден да ти действа като „pick me up” , то нека това да е елемента, който препоръчвам.

Васил: Ленти против молци (смее се).

Допринесе ли за това и пандемията, която донякъде промени отношението ни към дрехите и необходимостта да трупаме излишни находки в гардероба си?

Мила: Липсата на поводи за излизане със сигурност намали нуждата на хората за нови дрехи. Даже сезонното пазаруване вече няма същия смисъл.

Как се промени поведението на клиентите ви по време на пандемията по отношение на пазаруването и по-често ли предпочитат да се случва онлайн?

Васил: Определено. Не виждам какво друго можеше да задвижи този процес по-ефективно. Аз лично се надявам това да се промени обратно в някакъв момент, тъй като според мен личните отношения на живо са неразделна част от здравословното ни психическо състояние.

Какви са предимствата за вас като търговец да използвате приложението за разплащане Settle?

Най-напред предоставяме вариант за плащане на вече съществуващите клиенти на Settle. Отделно те ни дават вариант да предоставим един напълно сигурен и почти несравнимо бърз начин на разплащане от разстояние. Също така платформата им е лесна за навигация и предлага ясна отчетност.

С подкрепата на Settle