Лица

Легенда за ботокса: от лекарство за кривогледство до еликсир на младостта

Създателят на ботокса д-р Алън Скот почина на 89-годишна възраст, но създаде продукт, от който днес са зависими все повече хора

Легенда за ботокса: от лекарство за кривогледство до еликсир на младостта

Днес процедурите с ботокс са толкова достъпни, че има масово естетични центрове, които предлагат подобни услуги
Снимка: GettyImages

Човек никога не знае как едно средство, замислено като лекарство за кривогледство, може да промени бъдещето. Така се случва с д-р Алън Скот, който остава в историята като създателя на ботокса - една от най-влиятелните технологии в козметичната индустрия. Д-р Скот почина на 89-годишна възраст от усложнения от сепсис, а животът и постиженията му са забележителни. 

Алън Скот е офталмолог по образование и пионер в приложението на ботокс за медицински цели в ранните му години. Средството първоначално той използва за лечение на кривогледство, но с времето препаратът навлезе в света на козметиката и естетичните корекции като еликсир на младостта. Ботоксът се превърна в основно средство за елиминиране на бръчките в края на 90-те години на 20 век, а днес се използва още по-широко в медицината.

Ботоксът беше официално одобрен от Агенцията по храните и лекарствата за козметични цели през 2002 г. и за удивление на д-р Скот, беше използван от около 11 милиона души за временно изглаждане на бръчките на лицето, пачи крак и други бразди по лицето, които издават възрастта.

„Животът е мистерия“, казва Скот пред вестник San Francisco Chronicle, размишлявайки върху историята на препарата, който създаде от ботулинов токсин – едно от най-отровните вещества в биологията. Произведен от бактерията Clostridium botulinum, токсинът атакува нервите и дори в малки количества може да причини мускулна парализа и смърт.

По време на Втората световна война учени, включително Едуард Дж. Шанц, работещ за американската армия, изучават ботулина като възможно биологично оръжие, но стигат до заключението, че той не е много подходящ за военни действия.

През 60-те години на миналия век д-р Скот провежда изследвания в Института за изследване на очите Смит-Кетлуел в Сан Франциско. Отбелязвайки парализиращия ефект на веществото върху мускулите, офталмологът предположил, че пречистена форма на ботулинов токсин може да се използва за облекчаване на състояния като страбизъм, кривогледство, често причинено от дисбаланс в мускулите, които управляват окото, и блефароспазъм, неволно мигане или потрепване на клепача, което в най-тежката си форма може да направи пациента функционално сляп.


Д-р Скот получава проби от ботулинов токсин от Шанц, тества терапевтична форма на продукта върху маймуни и вижда, че теорията му е вярна. Той основава компания „Окулинум“ и произвежда лекарство със същото име, което Американската агенция по лекарствата одобри през 1989 г. за лечение на страбизъм и блефароспазъм.

През 1991 г. фармацевтичната компания „Алерган“ закупи иновацията на д-р Скот и я преименува на Botox. Дотогава лекарите, предупредени от приятно изненадани пациенти, започнаха да забелязват, че ботоксът, освен че се справя добре с очните заболявания, води до изтъняване и дори елиминиране на някои от бръчките между веждите.

„ Наистина не бях подготвен за този практически ефект на ботулиновия токсин“, споделя д-р Скот. Ботоксът действа като блокира освобождаването на ацетилхолин - съединение, което кара мускулите да се свиват. Мускулите прекарван в спокойно състояние седмици наред или месеци, след което е необходима друга инжекция. Цената на инжекциите с ботокс варира в зависимост от региона и доставчика, но терапията е значително по-евтина от по-инвазивните козметични процедури като фейслифтинг, например.

През годините лекари и изследователи откриха, че ботоксът може да се използва и за намаляване на мигренозната болка и цервикална дистония - състояние, засягащо мускулите на врата; за облекчаване на несъзнателното стискане на челюстите и някои затруднения при дъвчене и преглъщане; за намаляване на мускулната спастичност при хора с церебрална парализа и за лечение на хиперхидроза или прекомерно изпотяване.

Алън Браун Скот е роден в Бъркли, Калифорния, на 13 юли 1932 г. Баща му е зъболекар, а майка му е работила в лаборатория в Калифорнийския университет в Бъркли. Д-р Скот се записва в Бъркли, където получава бакалавърска степен по медицински науки през 1953 г. Получава медицинска степен от Калифорнийския университет в Сан Франциско три години по-късно. Той прекарва десетилетия в Института за изследване на очите Смит Кетлуел, където се издига до изпълнителен директор и е директор и старши учен във Фондацията за изследване на страбизма.

Първата съпруга на д-р Скот - Рут Уайт почина през 2009 г. след 53 г. съвместен брак. Известният учен има 5 деца от първия му брак, 4 доведени дъщери и много на брой внуци и правнуци.

Запитан за популярността на ботокса като средство за намаляване на бръчките, д-р Скот отбеляза пред „Хроникъл“, че смята, че употребата му е „очарователна, леко несериозна и не в съответствие с това, в което се занимавах. Но никога не знаеш“, казва д-р Скот пред CBS.