Лица

Как се прави ТВ предаване за родители, докато безстрашно отглеждаш 3 деца

"Запазено за родители" на Дани Колева се излъчва по Wness TV и можем да му се доверим.

Wness TV е телевизионен канал, създаден да ти помогне да изглеждаш, да се чувстваш и да живееш добре. Посещение на йога класове, фитнес занимания, здравословен начин на хранене и позитивното мислене като начин на живот - такива неща може да очакваме от програмата му. Тази истинска уелнес телевизия предлага специално селектирани предавания от цял свят, демонстриращи различни практики в постигането на хармония на тялото и духа. Българската продукция също не е малко. Едно от предаванията се казва "Запазено за родители" и включва в себе си всичко, което един настоящ или бъдещ родител би искал да знае. Срещнахме се с неговата водеща, Даниела Колева, за да научим малко повече за интересните срещи пред камера и живота й извън обектива. Тя е майка на 3 деца, които отглежда сама, и както разбираме, се клонира успешно, тича от зала в зала и владее телепортацията.  

Каква е Дани Колева като журналист, отделно от образа на жена и майка?

Аз съм ученичка на Иван Гарелов, така да се каже. Имах честта да работя с него в "Панорама", там имах рубрика - "Отвъд новините". Това е една невероятна школа. След това съм специализирала в новините на "Рай Уно". Бях прес и културно аташе на българското посолство в Рим, където направихме доста неща.

След това, като забременях, преминах в малко по-друг жанр. Сега се занимавам с "по-фамилна" журналистика, но аз винаги съм смятала, че това е по-интересната журналистика, защото за мен най-скучното нещо е да правиш интервю на политик. Общо взето ти знаеш какво ще ти отговори и без да си задал въпрос. Това да разказваш житейски истории, за борбата на една майка да има деца, за борбата на една самотна майка да отглежда децата си, за това как едно семейство се справя с предизвикателствата, които животът ми предлага - това е истинската журналистика. Да отразяваш живота такъв, какъвто е. 

В тази връзка, видяхме боси крака в снега по време на предаване за каляването на децата...

Да. Обичам малко по-естествените неща и каквато съм в живота, такава обичам да бъда и в работата си. Няма смисъл човек да се преструва, да се старае да изглежда сериозен, стерилен. Хората обичат да гледат истински неща. Ако не си истински, фалшът се усеща. Когато се занимаваш с подобен тип журналистика, трябва да си много откровен, много отворен и открит към зрителите. За да искаш те да разказват своите лични истории пред камерите, трябва и ти много да разголиш душата си и много да разкажеш за себе си. 

Най-големият бич в момента в отношенията между родители и деца е, че те не общуват помежду си.

Като майка на 3 деца, със сигурност имаш личен опит, който да споделиш в предаването "Запазено за родители".

Като разведена майка на 3 деца, която сама ги отглежда, мога много да говоря, но да, всяка майка има опит за споделяне. Няма значение дали имаш едно или пет деца, всяко дете се гледа различно. Това, че съм отгледала 3 деца, не означава, че с четвъртото вече няма да имам въпроси, не означава, че знам всичко. Да, естествено, придобиваш една смелост и рутина за това, че детето не е от стъкло, не си толкова притеснен както с първото дете, но винаги една майка има на какво още да се научи и всъщност това е най-голямото предизвикателство в живота.

Когато си майка, нямаш поправителен изпит. Ние, майките, също грешим, но важното е да сме честни пред себе си и пред децата. Когато сгрешим, да им кажем "Сгреших, не постъпих правилно". Най-големият бич в момента в отношенията между родители и деца е, че те не общуват помежду си. Дори аз самата понякога се обвинявам, че не намирам времето да го правя. Но бидейки сама, това става още по-трудно. Не го използвам като оправдание, трябва винаги да имаме време за децата си, дори съм щастлива, че съумявам и да работя, и за тях да се погрижа. Дъщеря ми тренира художествена гимнастика от 4-годишна, всеки ден е на тренировки. Момчетата ми ходят на брейк, общо взето разчленявам се, клонирам се, тичам от зала до зала. Прибираме се в 9, 9 и половина вечерта всички изморени, започваме вечери, къпане, уроци, оправяне на леглата, гладене за утрешния ден и т.н., но животът ми е пълен. 

Казахме, че в момента най-голямата грешка във възпитанието е липсата на общуване и че е хубаво да се научим да се извиняваме на децата си и да признаваме грешките си. А нашите майки с какво сгрешиха?

Далече съм от това да съдя нашите майки. Всяка майка с нещо е сгрешила и всяка майка с много неща не е сгрешила. Може би при поколението на нашите родители го имаше това нещо, което съм чувала - "децата се целуват само докато спят". Това винаги ми е било доста странно. В нашето поколение майки имаме точно обратната тенденция - колкото повече любов даваш на едно дете, толкова повече то ще бъде способно да обича. Коя е истината, не знаем. Като отгледаме децата си, ще разберем - дали прекалено сме ги глезили и дали е трябвало да ги целуваме наистина само насън. 

Коя беше най-интересната среща в предаването от неговото начало досега?

Всяка среща е интересна. Интересни са срещите и със специалистите за пренаталното възпитание например, за това, че ние формираме детето, мислите му, съдбата още докато е в утробата. Дори


начина, по който то да изглежда. Защото силата на мисълта наистина е нещо уникално. Мисля, че все повече млади хора вярват в това и използват това позитивно оръжие, тази позитивна сила, за да насочват живота си в посоката, в която те искат.

По същия начин ние формираме и децата си. Начина, по който мислим, начина, по който виждаме света енергийно, прехвърляме и на тях, защото връзката между нас е изключително силна, тази между майки и деца. Разбира се, чухме гласа и на бащите, на грижовните бащи, които подкрепят майките и са били до тях в отглеждането на децата, няма нищо по-хубаво от това децата да растат с двама родители. За съжаление обаче тенденциите в днешно време са други, повече разводи има, отколкото бракове. Не знам докъде ще стигне тази тенденция, какво ще се случи за нашите деца, дали ще има изобщо сватби, но най-важното е да има обмен на хармония и позитивна енергия.

Какво трябва да знаят бащите?

Ако един баща иска да направи децата си щастливи, най-важното условие е той да направи тяхната майка щастлива. Защото няма как едно дете да бъде щастливо, когато вижда майка си нещастна. Това е една от фундаменталните грешки на мъжете. 

Трябва да говорим открито с децата си за всичко, което се случва, защото те веднага усещат фалша.

Какви теми да очакваме в бъдеще в "Запазено за родители"?

За всичко си говорим с нашите родители. Имаме например треньори по плуване за бебета. Говорим със сексолози, с психолози, за сексуалното общуване по време на бременност, говорим за следродилните депресии при жените, та дори и при мъжете, говорим за различните опасности и зависимости, които крие за децата ни съвременният свят. Говорим много за психология, защото всичко е мисъл, ние управляваме живота си с мисъл. От начина, по който психологически се чувстваме, зависи всичко - и нашето здраве, и бременността ни, и животът ни, и успехът ни.

Срещаме се с различни хора. С мъже, които са присъствали и са подкрепяли жените по време на раждане, с жени, преживели различни ситуации през майчинството си, с педиатри, разбира се, които дават съвети как да се грижим за децата още от раждането и след това. Работим за конкретни казуси, за които наши зрители ни сигнализират и ни пишат - всичко свързано със семейството, нищо човешко не ни е чуждо, както се казва. Абсолютно за всичко можем да си говорим, няма тема табу за нашето предаване, защото това е животът. 

И родителите най-добре трябва да го знаят.

О, разбира се. И най-вече трябва да говорим открито с децата си за всичко, което се случва, защото те веднага усещат фалша. И няма как да искаме те да бъдат откровени и да споделят с нас, след като ние им казваме, че са малки и трябва да пораснат, за да им споделим някои неща. Всяка тема може да бъде откровено поднесена на едно дете, но в подходящата форма, разбира се, и начин на общуване. Начинът, по който съобщаваш дадено нещо, е важен - и най-стряскащото нещо може да бъде съобщено на едно дете по подходящия начин, така че то да разбере проблематиката или въпроса и да го приеме нормално.

Разбира се, аз съм далеч от това да бъда гуру и да давам съвети, просто предавам наученото от нашите специалисти, от личния ми опит, съответно благодарение на предаването "Запазено за родители" се срещам с хора, от които много мога да науча. Вярвам, че с нашето предаване можем да допринесем за промяна на семейния климат в посока повече любов, хармония и позитивна мисъл. И най-вече повече спокойствие при отглеждането на децата. Важното е да сме спокойни, а не стресирани или изплашени. Когато си гледал, когато си чул нещо, това ти дава увереност в ситуациите, в които изпадаш.