Изкуство

За първи път в историята Лувърът ще има директор жена

Изкуство

За първи път в историята Лувърът ще има директор жена

снимка: Alain Jocard, AFP

Ако все още някой мисли, че равните права между мъжете и жените вече са факт и борбата за тях е пресилена, то нека погледнем към поредния случай, в който "жена" и "за първи път" са в едно изречение. Един от най-известните музеи в света, Лувърът, отбеляза 228 години от създаването си. През тези повече от два века обаче  нито една жена не го е оглавявала. 

Ръководителката на парижкия музей "Орсе" и на музея "Оранжри" Лоранс де Кар ще стане първата жена, назначена на поста директор на най-големия музей за изкуство в света.

54-годишната Де Кар ще замести напускащия директор на Лувъра Жан-Люк Мартинес, който заемаше тази длъжност от 2013 г. Нейното назначение е исторически момент. Тя е първата директорка на друг голям музей във френската столица – "Орсе".

Ръководителите на обществените музеи във Франция (сред които и Версай и „Център Жорж Помпиду“) се назначават директно от френския президент. Още едно доказателство, че изкуството и културата са приоритет за страната. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ArtKolektif (@art_kolektif)

Де Кар, която е специалист по история на изкуството, печели признания за усилията си да разшири изложбените зали на музея "Орсе" и да внесе по-голямо разнообразие в своите изложби. Експозицията от 2019 г. „Черни модели: От Жерико до Матис“ (Black models: from Géricault to Matisse), която се фокусира върху „забравените“ чернокожи модели, вдъхновявали френските художници, спечели признание на критиката и се смята за акцент по време на нейния мандат като директор на институцията. В едно от последните си интервюта за френските медии Лоранс де Карс сподели виждането си за ръководене на музеите:

„Музеите трябва да отразяват обществените дебати и по този начин да достигнат до новите поколения“

По-рано тази година именно Кар беше инициатор да бъде задействана процедура, с която картина на Густав Климт да бъде върната на еврейско семейство, от което е отнета по време на Втората световна война. Факт, който показва, че тя се не се интересува единствено от художествената стойност на творбите, но и от етичната и историческа страна на изкуството.

Де Кар поема поста в труден момент за Лувъра – музеят обяви, че броят на посетителите през 2020 г. е спаднал неколкократно заради Covid-19, само две години след като постави рекорд  от 10 милиона посетители за 12 месеца.

 

Виртуална Мона Лиза ще посреща зрителите в Лувъра