Изкуство

Винсент ван Гог, който живя кратко и твори за вечността

Изкуство

Винсент ван Гог, който живя кратко и твори за вечността

"Спалнята", Винсънт ван Гог (1888г), wikicommons

"Доста тъжна перспектива е да си повтарям, че картината, която рисувам, може би никога няма да има никаква стойност", пише той до брат си Тео, без да предполага, че ще бъде смятан за един от най-великите творци в историята. На днешната дата – 30 март, през 1853 г. в Зюндерт, Нидерландия, се ражда Винсент ван Гог – автор на близо 900 картини и на 1100 скици и рисунки.  

Животът му е белязан от обрати и любопитни факти. Ето най-значителните от тях.

Името

Холандският художник носи името, което получава мъртвороденият му брат около година по-рано. Майка му така и не го посреща със същата любов и трепет, с които е очаквала първото си дете. Винсент има още двама братя и три сестри.

Дядо му и племенникът му – синът на неговия брат Тео ван Гог, носят същото име. Ван Гог е подписвал само картините, които смятал достатъчно завършени, за да бъдат предложени на купувач, като е изписвал малкото си име „Винсент“.

Лутанията

Винсент ван Гог започва да рисува сравнително късно в сравнение с повечето художници – на 27-годишна възраст. Преди това животът му прилича на лутане, защото се мести няколко пъти в различни градове, работи за кратко като: учител, продавач в книжарница и търговец на картини. Има период, в който живее в бедно миньорско градче, където чете откъси от Библията на миньорите. И живее в нищета по своя воля, защото смята, че няма право да има повече възможности от хората около себе си. Винсент е привлечен и от теологията, учи известно време, но има сблъсък на неговите виждания за християнството и тези, наложени от канона.

Изкуството го е вълнува и преди да започне да рисува. Когато посещава Лондон, обикаля галериите и музеите, а при първото си отиване по работа в Париж е слисан от богата колекция на Лувъра. В ранните си години прави скици с моливи. Когато е на 28 години обаче решава да стане художник и започва курс в Брюксел по анатомични рисунки и перспективно рисуване.  

Най-благотворно за художника е времето, прекарано във Франция. Първо за кратко в Париж и след това за няколко години на юг, в Прованс. Там създава около 200 от своите картините, сред които най-известните му платна.

Има още...


Лудостта 

Популярен факт за Винсент ван Гог е, че е бил емоционално лабилен човек. Според редица изследователи става дума за сериозно психическо заболяване – шизофрения, маниакална депресия или хиперграфия (болезнено чувство за ранимост, което кара страдащия да изпитва огромно желание да пише, а в случая с Ван Гог – и да рисува).  

Известна е случката с друг художник – Пол Гоген, с когото са съквартиранти и близки приятели в Южна Франция. По време на скарване между двамата Винсент ван Гог отрязва ухото си с бръснач. След това той рисува своя автопортрет, на който се вижда превързаната му глава. След инцидента сам разбира, че изблиците му не са в рамките на нормалното и постъпва за лечение в психиатрична клиника. В този период рисува и едни от най-добрите си картини. 

Любовта

След несподелени любови и няколко връзки, Ван Гог умира в самота. Влюбва се и в проститутка – Класина, която нарича галено Сиен. Помага й да се грижи за бебето й и рисува много нейни портрети. Според близките на художника обаче това не е подходяща връзка и по молба на брат си Тео напуска Сиен и се мести в друга нидерландска провинция.  

Смъртта

Точно една година след като създава може би едно от най-разпознаваемите си произведения, „Звездна нощ”, през 1890 г., в поле с пшеница – място, на което много пъти е творил, Ван Гог се прострелва с пушка.  

Известността

Йоханна, съпругата на брат му Тео, вярва в ценността на картините на Винсент. Наследявайки стотици платна, след като Винсент и Тео умират, тя ги предоставя на десетки галерии и успява да продаде част тях. Публикувана е и цялата цялата кореспонденция на Ван Гог – стотици писма до брат му и малцината му приятели.

След смъртта на Йоханна ван Гог, нейният син – Винсент Вилем ван Гог, наследява колекцията, а през 1960 г. учредява фондацията „Ван Гог“. Две години по-късно държавата купува от семейството му творбите, които днес са в основата на колекцията в Музея на Ван Гог, открит в Амстердам през 1973 г.

 

Къде за последен път е рисувал Ван Гог?