Изкуство

Вдъхновени от Covid-19, писатели създават съвременна версия на „Декамерон”

Книги

Вдъхновени от Covid-19, писатели създават съвременна версия на „Декамерон”

Дейв Еджърс, снимка: Rhododendrites / wikicommons

Група американски писатели създават сборник от новели, чийто сюжет наподобява литературната класика „Декамерон”. Участие взимат някои от най-популярните автори зад Океана, а инициативата цели да подкрепи писателите в ситуацията на продължаващата глобална пандемия.

Книгата е вдъхновена от класиката на Джовани Бокачо, която разказва за реалността по време на чумната епидемия. В модерната версия сюжетът представя ситуацията, в която живеем днес с Covid-19.

Героите на „Декамерон” са десет млади хора, които искат да избягат от тъжната реалност на чумата и се скриват в имение извън Флоренция. Всяка вечер всеки от тях разказва история, за да запълват своите вечери. А героите в „Четиринадесет дни: неразрешено събиране” са десетима нюйоркчани, които тайно се събират в апартамент в Манхатън и също си разказват увлекателни истории.

Идеята е на писателя Дъглас Престън, който споделя пред The Guardian: „Хрумна ми, че идеята на „Декамерон” може да бъде пренесена в съвремието и може да включи нюйоркчани, затворени в жилищна сграда по време на Covid, които се събират всяка вечер на покрива и си разказват истории, за да минава времето – всякакви истории: забавни, скандални, трогателни, ужасяващи, трагични или зловещи.

Дъглас Престън

Сред създателите на съвременния „Декамерон” са Джон Гришъм, Маргарет Атууд, Диана Габалдон, Ема Донахю и др. Всеки от тях обаче остава анонимен до края на книгата, където става ясно кой писател коя история е създал. Така четенето се превръща в забавна литературна загадка, а фокусът е върху текста, а не върху популярните имена на авторите.

Очаква се „Четиринадесет дни: неразрешено събиране” да излезе от печат през пролетта на 2022 г., а приходите от продажбите да бъдат дарени на Гилдията на авторите, която работи в подкрепа на американските писатели.

 

Орхан Памук пише роман за епидемия