Изкуство

Уникалният фестивал Burning man се завърна след две години прекъсване

Уникалният фестивал Burning man се завърна след две години прекъсване

GettyImaces (David McNew / Staff)

Всяка година въображаемият град Блек Рок сити в едноименната пустиня в Невада временно става реалност, за да се превърне в царство на свободното изкуство Burning man. Извънземно събитие с хора от земята, на което всички са участници и няма публика. Една креативна общност, обединена около събитие на границата между фантазията и реалността. Всеки новодошъл е като кацнал на друга планета, а участниците правят всичко, да покажат, че изкуството не се слага в рамка. Концепцията на Burning Man се основава на 10 принципа, написани през 2004-та от съоснователят на фестивала Лари Харви.

След двугодишно прекъсване заради пандемията тази година  пустинята Блек Рок в Невада отново събра хиляди на фестивала Burning man. Това е не само празник на изкуството и свободния дух, а много повече. Burning man  се превръща в паралелна вселена, сцена за изумителни арт инсталации и пърформанси. Един от най-забележителните елементи на Burning man е че в рамките на дните, в които се провежда, участниците формират утопично автономно общество, в което всичко (от огромните арт инсталации до храните и напитките ) се осигурява на комунален принцип от самите тях. Задължително условие също е всеки участник  да заличи физическите следи от присъствието си, преди да си тръгне, независимо дали просто се е забавлявал или е демонстрирал някаква форма на изкуство.

 

Burning Man (в превод „Горящ човек“ или „Горящ мъж“)  се  провежда в началото на септември в пустинята Блек Рок в Невада от 1986г. насам. Във фестивала всички са участници и няма публика. Създатели на Burning man са Лари Харви и Джери Джеймс, които за първите издания на фестивала са се събирали с приятели  на плажа Бейкър Бийч в Сан Франциско. В Невада за пръв път  Burning Man се провежда през 1991. А няколко години по-късно се налага и традицията да има официална тема. Под темата Waking Dreams тазгодишният фестивал изследва „трансформиращата сила на сънищата, както буквални, така и преносни, и прославя мечтателите, които канализират тази мощна енергия по отварящи очите, често сюрреалистични, понякога променящи живота начини“

 

В Burning Man са включени всевъзможни видове изкуство: от огромни постройки до малки предмети показвани сред пустинята. По подобие на самата скулптура символизираща фестивала, част от изложените творби се изгарят, докато други се даряват или запазват за други изложения или следващите издания на Burning Man. Много от обектите са интерактивни и карат участниците във фестивала да ги изучават или да направят нещо.

Вечер Burning Man се превръща в един купонджийски град. Платформи-коли и диджеи, множество сцени, на които се изпълнява различна като стил музика. Тъй като фестивалът е анти-комерсиален, на него се продават много малко, необходими или дребни неща, като кафе или лед например. Поради тази причина алкохолът, който се предлага, е абсолютно безплатен.Фестивалът има правило, че всичко, което са донесли участниците, трябва да си го вземат и върнат с тях обратно, тъй като той е направен изцяло от доброволци и няма специализирана служба, която да чисти след тях.

Burning man се разделя на две големи части, това са Блек Рок Сити и останалата част от пустинята. Блек Рок Сити е временният град, който се създава заедно с фестивала, и в който отсядат участниците. Той е с формата на полукръг. По главната улица на вдлъбнатата част по периферията на кръга също могат да се видят творби на изкуството, преобразени коли и всякакви други чудати неща, които са включени във фестивала. Голяма част от творбите обаче са разположени извън Блек Рок Сити в останалата част на пустинята.

 

След две отложени издания, заради пандемията тази година отново над 80 000 човека се събраха в пустнинята за времето от 28-ми август до 5 септември, за да случат магията Burning man. Проектът с нестопанска цел осигурява целогодишна подкрепа, връзка, образование и безвъзмездни средства за непрекъснато нарастваща мрежа от регионални общности на Burning Man в повече от 40 американски щата и 35 държави. Мисията на проекта е да улесни и разшири културата, произлязла от събитието Burning Man в по-големия свят.

Следва....


Тази година фестивалът представи рекордните 88 официални произведения на изкуството. След като 52 от проектите, задържани от 2020 г., най-накрая бяха реализирани, фестът избра да предостави финансиране на 15 творци повече, отколкото в нормална година. Ето и някой от тях.

 

Храмът на Burning Man е основна част от събирането от 2000 г. насам, като традицията е той да се изгаря на финала.Тазгодишният храм е проектиран От Лорънс Ренцо Вербек във формата  на роза на компас и е построен в Санта Роза, Калифорния, преди да бъде транспортиран до пустинята.

 

Това е продължението на Дейв Кийн на The Folly, неговата инсталация от 2019 г. Paradisium е представен като гора от 27 дървета, израснали от пепелта на The Folly, и всъщност включва изгорял дървен материал от пожара в Lighting Complex в Санта Круз. Кийн използва главно регенерирани и спасени материали за своите конструкции.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Harlan Emil (@harlan_emil)

1:44 Inter-dimensional Space Time от Харлан Емил и Марая е  пирамида, имитираща пропорциите на Чичен Ица, увенчана с кръстосани арки, обещаващи да пренесат зрителите в „кристални времеви линии с по-високо измерение“. Произведението  включва комбинация от  LED светлини и музикални компоненти и е предвидено като свещен геометричен портал.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by HYBYCOZO (@hybycozo)

Point of View на Хибикозо. Йелена Филипчук, която заедно със Серж Балио съставлява половината от артистичния колектив Hybycozo, отдава почит на родната си Украйна в инсталацията на дуото, представена на  Burning Man от 2022 г., която включва традиционни модели на бродерия. По-малката от трите скулптури на инсталацията се върти и произведението е осветено през нощта, хвърляйки драматични сенки в пустинята. Художниците се надяват да продадат творбите и да дарят част от приходите на благотворителни организации като United Help Ukraine.

 

Gaia  на съпрузите Марко Кокрейн и  Джулия Уайтлоу е  гигантско изображение на богинята,  направено от пръчки от неръждаема стомана, покрити с мрежа  и LED светлини.

 

The Last Ocean  на  Jen Lewin Studio е инсталация  вдъхновена от книгата на Джон Уелър от 2013 г. The Last Ocean: Antarctica's Ross Sea Project: Saving the Most Pristine Ecosystem on Earth. Интерактивната скулптура е направена от рециклирана океанска пластмаса, събрана, почистена и обработена от Ocean Plastic Technologies.

 

Circle of Doors Tarot на  Ан Стейвли и Джил Съдърланд .Тази инсталация от 22 врати, подредени в кръг беше представена за първи път на Burning Man през 2014 г. Скулптурата включва и колода от 78 карти таро, с портрети на жени, въплъщаващи различни женски архетипи. Фотографките Ан Стейвли и Джил Съдърланд са превърнали поредицата в интерактивно преживяване, което има своя живот на фестивала и до днес.

 

A Temple of Masks на Джейсън Гронлунд. Това е първо официално представяне на Burning Man на младия мексикански художник. Проектът на Гролунд е своеобразна храмова кула изградена от маски.