Изкуство

Тъмните страни на Wonderland

Страната на чудесата има тайни, които все още не сме разкрили

Тъмните страни на Wonderland

Илюстрация: Сър Джон Тениъл, източник: Buyenlarge/Getty Images
 

Британският музей "Виктория и Албърт" се готви да отпразнува Алиса и нейното културно влияние със забележителна изложба в края на месеца, наречена Curiouser & Curiouser. Това е най-големият в света музей за декоративно-приложни изкуства и дизайн с постоянна колекция от над 4,5 милиона експоната. Носи името на кралица Виктория и принц Албърт и е основан през 1852 г.

В изложбата ще участват много произведения на изкуството, вдъхновени от героинята на Луис Карол, включително картина на Салвадор Дали, наречена "Лудо чаено парти" и модел на Вивиан Уестууд от ревю през 2015 г.

На този фон на пазара излиза нова книга, съдържаща невиждани оригинални изображения, които са натоварени с мисията да разкрият тайните зад по-тъмния свят във втората история – "Алиса в Огледалния свят". Заглавието е Through a Looking Glass Darkly, а илюстрациите, на които се базира, също ще бъдат включени в тематичната изложба във "Виктория и Алберт".

 "Заедно тези книги наистина са първите психеделични текстове и аз ги харесвам, защото няма морален урок. Те всъщност пародират авторитетите, като съдебната система и монархията, вместо да ги подкрепят", казва Джейк Фиор, който е експерт по Алиса и автор на книгата.

"Карол е имал определен интерес към езотериката. Имам каталог на притежанията му, включително библиотеката му и знам, че той е имал много книги за свръхестественото."

Версията на Фиор за пътуването на Алиса се опитва да разработи и дори да подобри трудната за проследяване идея на Карол, 150 години след публикуването на "Алиса в Огледалния свят". 

 "Ако помислите върху структурата на книгата, тя е много странна. Идеята да преминем през огледало в отразено измерение е ясна, но след това изведнъж се появява тази епична поема Джабарок, мечовете и митичните животни, които никога повече не се споменават. Книгата е оформена като шахматна партия, в която Алиса преминава от пешка до кралица в осем глави, но това не протича плавно, както в Страната на чудесата."

Фиор вече притежава магазин, посветен на Алиса, когато се натъква на неиздавани скици на легендарния илюстратор на книгите на Луис Карол – сър Джон Тениъл. 

Като студент Тениел пропускал часовете си в Кралската академия на изкуствата и вместо това отнасял своите работни скици в Британския музей. Тези скици са пълни с изследвания на брони и рицари, прототипи на изображенията, които той по-късно използва в книгите за Алиса.

Алиса Лидъл и сестра й Лорина

Фиор използва тези изображения в книгата си точно както Карол използва работата на Тениел: динамична комбинация от текст и илюстрация, която според него е предшественик на графичния роман. Историята на Фиор разказва, успоредно с пътуването на Алиса, истинската история на Самюъл Лидъл Матърс, роднина на истинското момиче Алиса Лидъл.

Изледователят открива, че той е създател на тайното магическо общество, известно като Златната зора, покровителствано от големи литературни фигури като Артър Конан Дойл, а също и от небезизвестния окултист Алистър Кроули.

 "Няма доказателства, че Карол е практикувал магия, но той се е интересувал от телепатия и е бил член на Общество за психични изследвания. Той също така е имал добре позната мания за игра на думи и особено за акростихове, а те идват от еврейската мистика, която той вероятно е познавал", разсъждава Фиор.

Докато работи по книгата, той открива, че въпреки че Карол не е масон, семейство Лидъл е тясно ангажирано с организацията. Изложбата във "Виктория и Алберт" ще бъде добра възможност за феновете да се върнат към по-тъмната страна на историите, нещо, което анимационната версия на Дисни почти е заличила, допълва Фиор.

 "Образът на Дисни стана толкова силен, че почти е изтрил този на Тениъл. Но намирам, че анимираните изображения са малко захаросани."

 

Луис Карол: математик, поет, сатирик, философ, изобретател, фотограф. Автор на "Алиса"