Старите песни днес представляват 70 % от американския музикален пазар. Нещо повече: новият музикален пазар всъщност се свива. Според данни на музикалната аналитична компания MRC Data, тези, които днес се прехранват с музика, трябва внимателно да разгледат данните по-долу и то с основателно притеснение. Там, където се наблюдава растеж, става дума за стара музика.
200-те най-популярни песни, които се въртят днес, представляват под 5 % от всичката пускана музика. Само преди 3 години числото беше двойно по-голямо. Дори купуваните парчета от потребителите са повече такава, записвана преди време, според тракерите на iTunes. Най-сваляните музиканти са от миналия век като, например, Creedence Clearwater Revival и The Police.
Стара музика слушат и младите. Като ги попиташ: просто отговарят: харесва ми.
Никога досега в историята на музиката не е имало такова разминаване между поколенията, а и новите хитове, които успяват да пробият, имат твърде кратък живот, засипани от конкуренцията на старите плейлисти.
За нова музика се счита тази, създадена преди не повече от 2 години. А целият музикален бизнес се основава на новите записи. На това разчитат още музикалните списания, магазините, дискотеките, DJ-ите, издателите, дори гейминг и филмовата индустрия.
Когато отмениха церемонията за наградите Грами заради пандемията, музикалната индустрия не само не протестира, а реагира с мудна прозявка, без да си дава сметка, че от това зависи прехраната на много млади таланти. Днес повече хора се вълнуват от стриймването на нови видео игри по Twitch, която събира над 30 млн посетители дневно или от последното ТВ реалити. Затова може би не е далече от истината, че музикантите може би ще печелят повече, ако играят Fortnite, отколкото да записват своя музика през 2022 г.
Е добре, ако липсата на интерес към нова музика се дължи на пандемията и апатията на потребителите, дали, когато дискотеките и баровете заработят отново, ще се пуска повече нова музика? Едва ли!
Печалбите винаги са пред скоби
Другата страна на монетата, е че в момента от стара музика наистина се печели. Инвеститори следят зорко каталозите с изтичащи авторски права на стари музиканти и поп звезди. И то става дума за такива от 70-те и 80-те като Боб Дилън, Брус Спрингстийн, Дейвид Боуи, Джеймс Браун. Дори и големите в играта участват в наддаването за купуване на права на стара музика като Universal Music, Sony Music, Warner Music. И то се влагат големи суми. Преди тези средства щяха да бъдат инвестирани в нови артисти.
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...