Изкуство

Спектакълът на Джон Малкович като еманация на комплекса ни за малоценност

Повишаване на цените ще елиминира излишното в театъра

Спектакълът на Джон Малкович като еманация на комплекса ни за малоценност

Снимка: Георги Палейков/Булфото

Само за минути бяха продадени билетите на цени под 400 лв,  пуснати за продажба в 12:00 часа днес за трите представления в Народния театър с участието на американската звезда Джон Малкович. Поради огромния интерес сайтът на театъра блокира и само успелите да закупят първи, са имали успех с онлайн покупката. Останалите са били късметлии на касите на Народния театър.

Така мрежата на Eventim останаха в продажба само скъпите билети между 300 и 400 лв., показа проверка на „Момичетата от града“.

Цените на билетите бяха най-обсъжданата тема около спектакъла „В самотата на памуковите полета“. Но това, което излезе наяве, е ниското ниво на култура, което от години властва в България, и е показателно не само за нивото на публиката. Тъкмо напротив - говори за ниското ниво на тези, които правят културата. И тези, които я управляват и потискат естествените й възможности да се развива и като продукт, и като финансов растеж, разчитайки предимно на държавни субсидии, грантове и страдаща от липса на всякаква пазарна гъвкавост.

След като Народния театър дръзна да вдигне заплатите на служителите и актьорите си, това се отрази и на цените на билетите. Но това не спря публиката да изкупува с месеци напред спектаклите, сочени за най-харесвани от публиката и вид барометър за вкусовете. За спектакли като "Великденско вино" на Явор Гърдев и "Хъшове" на Александър Морфов, билети няма за месеци напред, като най-ниските цени са 40 лв. Това прави двойно на билет за кино от най-висок клас.

Повишаване на цените ще елиминира излишното в театъра

Цените на билетите в Народния театър ще са и чудесен своеобразен филтър, защото превръщането на театъра в масов продукт отвори вратите на посредствеността – на сцените в София и страната се поставяха спектакли със съмнително качество, лошо изпълнение, компромисен арт вид, но за сметка на това достъпни и привлекателни за публика, която пристигаше в театъра с анцуг и маратонки. Публика, която не познава етикета, не използва гардероб, не излиза в антракт. Забавно е да гледате как хората стоят по местата си омотани с пот в палтата си, да не им вземе някой местата, нали?

В театъра се озова публика, която си позволяваше да люпи семки и да пие бира, като на футболен стадион, а някои спектакли на Димитър Рачков привличаха точно такава публика. А директорите вдигаха рамене в отчаян отговор, че и това е публика, а никой не връща публика, която плаща. 

Така че - вдигането на цените на билетите може да се разглежда като положително за изкуството. По-добре заплатеният труд се очаква да доведе и до по-високо качество, а продукции като гостуващия спектакъл с Джон Малкович могат само да покажат, че нивото тук е ниско като цяло. Не защото няма добри актьори, режисьори или постановки за гледане, а защото принизяването до масов продукт превърна културата в халтура, равна до риалити формат с отворен достъп. И не на последно място – живото изкуство тук може да не е на нивото, което предлага Ла Скала,  Гранд Опера или Роял Албърт Хол, но ниската цена, която сами си определяме като нация, говори много за ниското ни самочувствие, а то от своя страна - за дълбоките ни комплекси за малоценност.

България като сцена, която големите звезди заобикалят

И още нещо – може да говорим, че в България вече идват световни звезди като Джон Малкович, но откровено казано, у нас идват знаменитости, които обикновено са във втората част на своята звезда кариера. И не че имаме против да гледаме за n-ти път Iron Maiden и Scorpions, но те вече няколко пъти обявиха края на кариерата си. А пък още идват тук като за последно

Depeche mode ще правят концерт в Букурещ, а не в България, където публиката ги обожава, а и британците обожават българските фенове. Вижте защо Evanescence отидоха в румънската столица, след като бяха в Атина, а по време на турнето си през 2023 г. Rammstein няма се появят на изток от Будапеща. 

Защото България е малък пазар с много малка потребителска кошница. Тук е трудно да се продават концерти с билети по 400 лв. и нагоре. Просто публиката няма как да напълни стадионите и концертните зали, защото не може да си го позволи. Друг е въпросът, че има не малка част български фенове, които вече свободно пътуват по света, за да отиват да концерт и там с радост плащат по 250 евро за билет на човек, но качеството, на което ще са свидетели, е гарантирано. 

Вижте още кой ще гостува на сцената на Народния театър