Изкуство

След 150 години Виенската опера най-после представя творба на жена композитор

"Орландо" на Олга Нойвирт

След 150 години Виенската опера най-после представя творба на жена композитор

The Guardian

С "Орландо: Биография" Виенската държавна опера най-накрая разчупва клишетата, като представя за първи път в 150-годишната си история мащабна опера с жена композитор – Олга Нойвирт. Австрийката създава изключителна модерна класика, базирана върху една от най-известните творби на Вирджиния Улф

"Наистина искам малко да разтърся това старомодно, красиво, величествено място", казва Нойвирт зад кулисите. За нея "Орландо" е специална книга, още от момента, в който я прочита за първи път на 16 години. Произведението на Улф е определяно от някои модерни критици като "първия трансджендър роман" в литературата заради игривото сменяне на полове. Във фантастичния сюжет на романа поетът Орландо променя пола си от мъж на жена, след което живее стотици години, като общува с много от най-известните автори в английската литература. Във версията на Нойвирт действието ще достигне чак до наши дни, като детето на Орландо ще бъде изиграно от транссексуалния кабаретен артист Джъстин Вивиан Бонд, който ще застане на сцената до едни от най-добрите оперни певци в Европа. 

През призмата на тази измислена биография Вирджиния Улф не само представя сатиричната гледна точка върху литературната история, но и дръзко изследва темите за половата идентичност, любовта и сексуалното привличане, както и противопоставянето на обществените норми в полза на собствената личност. Тези теми са също доста познати и близки на самата Нойвирт, като тя не се колебае да преминава граници в адаптацията си. Композиторката разширява територията на съвременната класическа музика чрез различни модерни форми на артистично изразяване, които превръщат творбите ѝ в истински спектакли. 

И още ... 


"Тук не говорим само за промяна на пола, тъй като произведението поставя под въпрос всички бинарни системи", изяснява Нойвирт. "Орландо е забележително човешко същество, което се вълнува от всички видове двойственост и изпитва усещане за "междинност" както в живота, така и в изкуството. Постановката дискутира проблемите около свободата на словото, както правото на самоличност, която харесваме и която не ни държи оковани."

Защото клишетата трябва да се разчупват, особено като имаме предвид, че операта неслучайно е наречена най-мизогинистичната форма на изкуството. Тя не само отрежда невероятно трагични съдби на героините си, но и не допуска жените като част от създаването на изкуство. Нещата бавно се променят, като все повече жени композитори и режисьори имат достъп до голямата сцена, като те представят и все по-експериментални прочити на класическото изкуство. Добър пример е самата постановка "Орландо: Биография", в която повечето ключови роли са поверени на жени – либретото е дело на Катрин Филу, британската режисьорка Поли Греъм е отговорна за постановката, а костюмите са създадени от Рей Кавакубо, основателката на модната марка Comme des Garçons.

 

Opéra Garnier – незаменимото бижу на Париж