Изкуство

"Северът зове": скандинавско писано слово над литературна София

Във вторник вечерта малката зала на столичния клуб “Микстейп 5” събра интересуващите се от откриването на Софийския международен литературен фестивал, който тази година е под надслов “Северът зове”. Събитието е посветено на скандинавската литература, чиито съвременни представители в последно време бележат бум на световния книжен пазар.

"Северът зове": скандинавско писано слово над литературна София

Във вторник вечерта малката зала на столичния клуб “Микстейп 5” събра интересуващите се от откриването и представянето на програмата и авторите във второто издание на Софийския международен литературен фестивал, който тази година е под надслов “Северът зове”. Събитието е посветено на скандинавската литература, чиито съвременни представители в последно време бележат бум на световния книжен пазар.

Заинтригувана от тази не много позната, вероятно не само за мен емоционалност и образите и историите, създадени от нея, отидох, придружена от сина си, да науча повече за авторите от Севера и да се запозная с програмата на фестивала. Като стана дума за по-специалната скандинавска емоционалност, припомнянето на няколко имена от тези места със северно сияние говори най-добре: оттам са вълшебникът Ханс Кристиан Андерсен, създателката на Пипи – Астрид Линдгрен, доста странният Аугуст Стриндберг, авторът, име на чиято героиня носеше мама – Хенрик Ибсен, противоречивият Кнут Хамсун и, разбира се, очарователната северна сага за имението Бьорндал на класика Тригве Гюлбрансен, заради която стане ли въпрос за Скандинавските страни, първото, което ми идва наум е “Отвъд пеят горите”! Май това е достатъчно.

Дамата, представяща програмата и анотираща събития, автори и участници, в увода си сподели сходни с моите разсъждения относно познатостта на тази литература и започна да изрежда азбучно имена, илюстрирани интерактивно, придружени с биографични и библиографски данни. Признавам, че заради чашата вино в ръката ми, топлината в залата и леката монотонност, с която бяха изредени, позабравих доста от казаното.

Но приятно изненадана заради вниманието към децата, запомних, че ще има представяне на неиздавана приказка от Андерсен в мраморното фоайе на НДК, където ще бъдат показани изрезки от автора. В "+това" в събота бе представянето на три български издателства на детска литература, между които и обичаното “Рибка”, което познавате и от Момичетата от града.

Отделено е внимание на превода и има събития и представяния на преводачи от скандинавски езици съвместно със СУ “Св. Климент Охридски”, катедра “Скандинавистика”. В Дома на киното на ул. “Екзарх Йосиф” има прожекции на екранизации по произведения от северните автори.

Интригуващ е конкурсът за кратък криминален разказ – заради популярността и насочеността на съвременната литература от Дания, Норвегия, Швеция към тази тематика. Припомнете си трилогията “Милениум” на Стиг Ларшон, Ю Несбю, любимата ми “Госпожица Смила и нейното усещане за сняг” на Петер Хьог. Темата е “Престъпление в НДК”.

От 9 до 14 декември в НДК ще има и “Супа стар кафе”, където любопитни лакомници като мен могат да опитат от специално подготвено скандинавско меню. Със съдействието на шведския гигант ИКЕА започва инициатива да се дарят стари детски книжки на децата в неравностойно положение, в помощ на обучението им по четене. ИКЕА е обзавела и къта за почивка – Къща за почивка и творчески срещи.

Идват и ще бъдат представени с преведените им на български книги много любопитни и, общо взето, непознати за мен автори – единственото име, което знам и от което съм чела произведения, е Томас Енгер от Норвегия.

Разбира се, и родната съвременна литература е застъпена с множество премиери, авторски четения.

Не липсват и съпътстващи събития като изложбата на Владислав Христов “Усмивката” с фотоси на известни писатели, посетили България.

Да не забравя: акцентът на този фестивал с мотото “Когато наоколо мълчи сняг, чуваш мислите си особено добре”, е 100-годишнината от рождението на Туве Янсон.[[more]]Подробности от програмата на Софийския литературен фестивал можете да намерите както на сайта, така и на страницата му във фейсбук. Там можете да се запознаете и с организаторите и партньорите му.

Откриването бе озвучено от Фонотека Електрика със скандинавска музика, подбрана от Александър Владимиров. Очакват ни три седмици литература, музика, кино, срещи...