Изкуство

Рейв културата, която промени света

Пред музиката всички са равни

Рейв културата се заражда от т.н. рейв партита, в които електронните сетове на диджеите се съчетават с ефектно светлинно шоу и раждат незабравимо преживяване за меломаните. През 50-те години на миналия век думата “rave” (ярост, вой, рев) се използва за диви бохемски партита в емблематичния лондонски квартал „Сохо“. Почитателите на хаус, транс, техно и индустриалната денс музика стават редовни посетители. Жаждата за живот, танците часове наред и усещането за свобода превръщат рейв културата в популярна и дори преекспонирана в наши дни концепция за безкрайно парти.

В исторически аспект обаче тя има важно културно значение – успява да измести скинарското движение от британската субкултура, което с годините се политизира и придобива националсоциалистически оттенъци. Рейв културата от друга страна обединява хора от всякакъв пол, етнос, възраст, цвят на кожата, социална класа, защото пред музиката всички са равни.

Зараждането и разрастването на рейвърите е запечатано от британския фотограф Гавин Уотсън, който също е рейвър и успява да улови редки кадри не само от партитата, но и от онова, което остава след тях. Разгледайте снимките му в галерията.

 

С музика срещу хомофобията