Изкуство

Пътуване отвъд конвенционалното с PRAXIS

Пътуване отвъд конвенционалното с PRAXIS

Искате ли да станете част от артистичен експеримент базиран на взаимодействията между телата на зрителите и изпълнителите, светлина, предмети и звук, за да създаде специфично състояние на „потапяне” и неповторимо преживяване? На специфично и различно преживяване ви канят Християн Бакалов и студентите от театрална работилница Алма Алтер с предстоящата премиера на имерсивно - перформативния PRAXIS (πρᾶξις).

„На старогръцки думата PRAXIS (πρᾶξις) се отнася за дейност, извършвана от свободни хора.” споделят авторите ангажирани със специфичния проект, който обещава да представи „как една теория, урок или умения се въвеждат, въплъщават и реализират, през комбиниране на естетически и практически начин за свързване с изкуството.”

ECIPA - Европейски център за имерсивно-перформативно изкуство и театрална лаборатория Алма Алтер на Софийския университет ви канят на двете представления 21- ви и 27-ми  март, за да станете част от имерсивно перформативната визуална инсталация PRAXIS на Християн Бакалов, заедно с 12 млади талантливи изпълнители от Театър лаборатория Алма Алтер.

Входът е свободен, а за посещение се запишете на [email protected]. Официалното събитие във Facebook следете тук.

ECIPA застъпва принципа, че в изкуството “имерсивността” се създава, когато тялото на зрителя е физически активно, притежава всичките си сетива и чувствителност при взаимодействие с други тела или обекти в пространството, като имерсивното е движението насочено към себе си, в изследване на неограничения вътрешен театър, който всеки човек притежава.

Акцентът на проекта PRAXIS (πρᾶξις) е базиран на тезата на философът Аристотел, че има „три основни дейности на хората: theoria (мислене), poiesis (създаване) и praxis (правене). Съответстващо на тези дейности са три вида знание: теоретично, чиято крайна цел е истината; поетично, с крайната цел производство; и практическо, която крайната цел е действие.”