Изкуство

"Ню Йорк Таймс" подрежда 25-те най-добри книги за последното столетие

Сред тях са романи, биографии, мемоари и поезия

"Ню Йорк Таймс" подрежда 25-те най-добри книги за последното столетие

Снимка: LUM3N/ Pixabay

От време на време обичаме да хвърляме по едно око на класации с книги. И макар най-често да оставяме собствените си предпочитания да ни водят, сверяването на часовника ни с този на авторитетни издания е приятно задължение на съвременния човек.

През октомври редакторите на "New York Times Book Review" се обърнаха към читателите си с молба да им помогнат при избора на най-добрите книги, издадени в последните 125 години. Съвсем в реда на нещата те получават хиляди номинации от читатели по цял свят. В полза на многообразието е, че списъкът не се ограничава до строго определен жанр. Присъстват романи, биографии, мемоари и поезия.

С днешна дата редакторите са на следващата стъпка - пресяли са 25-те финалисти от всички изпратени от читателите предложения. За подбора съществуват и някои основни правила. Само една книга от даден автор има право да се появи в списъка. Също така не се приемат номинации за цели поредици, а само за отделни книги, за да бъде по-честно.

Към момента всичко е в ръцете на читателите. Те могат да гласуват за своите фаворити в класацията до 5 декември. А след това ще бъде провъзгласен крайният победител.

В топ 25 попадат "Великият Гетсби" на Ф. Скот Фицджералд, "Сто години самота" на Габриел Гарсия Маркес и "Отнесени от вихъра" на Маргарет Мичъл – творби, които са класики и безспорно продължават да вълнуват.

В списъка откриваме и книги, които звучат особено актуално в нашето съвремие като “1984” на Джордж Оруел, “Да убиеш присмехулник” на Харпър Ли и "Параграф 22" на Джоузеф Хелър. “Гроздовете на гнева” на любимия ни Джон Стайнбек също си извоюва място в сърцето на читателите  и обещава оспорвана конкуренция на ринга на литературата. Все пак с произведението той печели най-престижната американска награда „Пулицър“, макар преди това да е критикувана и определяна като скандална, защото надхвърля разбиранията за времето си.

 

Почитателите на Хари Потър също имат повод да ликуват. Първата част от поредицата за момчето магьосник - "Хари Потър и Философският камък“ е част от избраните книги. Класациите са тук и за да ни предизвикат да не се отказваме да посегнем към книги, които са колкото велики, толкова и предизвикателни за четене като “Одисей” на Джеймс Джойс, например. Известно е, че Джойс е работил по “Одисей” от 1914 до 1921 година и то без любезното съдействие на библиотеки. Той е разчитал най-вече на паметта си - най-богатият му личен архив.

Присъствието на “Задругата на пръстена” на Дж. Р. Р. Толкин със сигурност привлича вниманието на един друг задружен кръг читатели. За нея от "Ню Йорк Таймс" се  изказват ласкаво, че “помага да се обособи не само фентъзи жанра, но и модерното разказване на истории като цяло”.

Предлагаме ви целия списък на книгите, включени в топ 25 на "Ню Йорк Таймс". Време е да подострим изхабеното моливче. Разделяме страницата за уикенда наполовина, като отляво пишем хубаво, а отдясно – още по-хубаво. Номерът в бъдещата класация не е от значение - всяка си заслужава вниманието и обещава да ни прави отлична компания.

"1984" – Джордж Оруел

“Светлината, която не виждаме” - Антъни Доер

“Възлюбена” - Тони Морисън

“Параграф 22” - Джоузеф Хелър

“Спасителят в ръжта” - Дж. Д. Селинджър

“Паяжината на Шарлот” - Е. Б. Уайт

“Съюз на глупци” - Джон Кенеди Тул

“Задругата на пръстена” - Дж. Р. Р. Толкин

“Крехко Равновесие” - Рохинтон Мистри

“Един аристократ в Москва” - Еймър Тауълс

“Отнесени от вихъра” - Маргарет Мичъл

“Гроздовете на гнева” - Джон Стайнбек

“Великият Гетсби” - Ф. Скот Фицджералд

“Разказът на прислужницата” - Маргарет Атууд

“Хари Потър и Философският камък” - Дж. К. Роулинг

“Infinite Jest” - Дейвид Фостър Уолъс

“Да убиеш присмехулник” - Харпър Ли

“Малък живот” - Ханя Янагихара

“Лолита” - Владимир Набоков

“Lonesome Dove” - Лари Макмърти

“Сто години самота” - Габриел Гарсия Маркес

“The Overstory” - Ричард Пауърс

“A Prayer for Owen Meany” - Джон Ървинг

“A Tree Grows in Brooklyn” - Бети Смит

“Одисей” - Джеймс Джойс

4 книги за романтичен неделен следобед