Изкуство

Мартин Скорсезе: „Трябва да се грижим за киното”

Какво го разгневи?

Мартин Скорсезе: „Трябва да се грижим за киното”

Снимка: Siebbi

Мартин Скорсезе критикува открито стрийминг платформите и филмовия бизнес в есе за списание Harper’s Magazine, посветено на италианската кинолегенда Федерико Фелини. В него режисьорът заявява, че стриймингът и текущите практики в киноиндустрията повлияват отрицателно седмото изкуство, което според него е „системно обезценявано, избутвано встрани, унижавано и принизявано до най-нисшия си общ знаменател – „съдържание”.

По думите му преди 15 години терминът „съдържание” е можел да бъде чут единствено, когато се обсъжда кино на високо ниво, а освен това е бил употребяван като контраст на така наречената „форма”.

„След време обаче постепенно започна да се използва все повече и повече от хора, които поеха медийните компании и голяма част от тях не знаеха нищо за историята на тази форма на изкуството, нито ги беше грижа, че трябва да научат”, пише Скорсезе.

Въпреки признанието си, че той и други режисьори са се възползвали от възможностите на стрийминг платформите (филмът му „Ирландецът” е финансиран и разпространен от Netflix), той критикува употребата им. Според него предложенията от алгоритми, направени на основата на това, което зрителят вече е гледал, базирани единствено на конкретни теми и жанр, носят отрицателни последици за изкуството. Тези изчисления, добавя той, служат за разглеждане на зрителите единствено като „потребители и нищо друго”.

„Не можем да разчитаме на филмовия бизнес такъв, какъвто е. Трябва да се грижим за киното”, пише още Скорсезе и обяснява, че днес акцентът пада върху думата „бизнес”, а стойността на изкуството се определя от сума пари, която може да бъде изкарана от всяка собственост.

„Тези от нас, които познават киното и неговата история, трябва да споделят любовта и знанията си с възможно най-много хора”, категоричен е режисьорът. Освен това според него на собствениците на правата на легендарни филми трябва да стане ясно, че творбите са много повече от някаква си собственост, която може да бъде експлоатирана и заключена някъде след това. „Те са сред най-големите богатства на нашата култура и към тях трябва да се отнасяме подобаващо”, заключва Скорсезе, който не за първи път критикува съвременното киноиндустрия, след като през 2019 г., в статия за New York Times, коментира, че "филмите на Marvel не са кино".

Холивудският режисьор завършва есето си с предложение представите за седмото изкуство да бъдат „усъвършенствани”, казвайки в заключение – „Федерико Фелини е едно добро начало за това”.

Автор: Маргарита Капитанска

 

От „Разярения бик” до „Ирландецът”: Джо Пеши на 78