Изкуство

"Лошият фен" - зрителят, който харесва антигероите

Или когато гледаш, за да мразиш, а не да се забавляваш

"Лошият фен" - зрителят, който харесва антигероите

Стронг на Мет Гала 2023 - Matt Winkelmeyer/MG23/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Понятието "лош фен" става все по-често срещано в дискусиите на телевизионните критици. Емили Нусбаум, телевизионен критик за The New Yorker, въвежда термина през 2014 г., за да опише фенове, които гледат предавания по погрешни причини или се ангажират с проблемно поведение. Лош фен може да бъде човек, който гледа дадено предаване само за да подкрепя злодея или който изразява крайна омраза към определен герой. Терминът се използва и за описване на фенове, които се ангажират с токсично поведение онлайн, като например тормоз или кибертормоз. Като цяло лошият фен може да се определи като човек, чието поведение надхвърля обикновения ентусиазъм към дадено предаване или герой и става вредно или разрушително за фендъма или обществото като цяло.

Примери за поведение на лош фен са реакциите срещу Скайлър Уайт (в ролята Ана Гън), съпругата на главния герой в телевизионния сериал Breaking Bad („В обувките на Сатаната"), която често е критикувана и дори тормозена от зрителите заради действията си в сериала. Феноменът на "лошия фен" се наблюдава и по отношение на антигероите в драмите, като някои зрители възхваляват тези морално двусмислени персонажи и не обръщат внимание на проблемното им поведение. Освен това някои фенове се ангажират с поведение на "пазачи", като изключват други хора въз основа на нивото на техните знания или ентусиазъм.

Негативното въздействие на лошите фенове върху фендъма и обществото като цяло не може да бъде преувеличено. Поведението им може да доведе до онлайн тормоз и издевателства със сериозни последици за психичното здраве и благополучието на тези, към които са насочени. Освен това лошите фенове могат да създадат токсична среда във фендъма, което го прави по-малко приветлив и приобщаващ за останалите. Това може да доведе до изключване на различни гласове и гледни точки, ограничавайки потенциала за смислени дискусии и ангажираност.

Психологията зад лошия фендъм

Феноменът на "лошия фен" е предмет на много дискусии през последните години. Емили Нусбаум въвежда този термин, за да опише зрителите, които са критични към сюжетните решения или героите, често до степен на тормоз. Това поведение може да се обясни с психологическия феномен на идентификацията с фендъм, при който хората изпитват силно чувство на принадлежност към определена група. Когато даден сериал или герой не съответства на техните очаквания или ценности, те могат да почувстват предателство и да реагират негативно.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ☆ marv (@bedofrosaries)

Груповата идентичност и конформизмът също играят важна роля в лошия фендъм. Феновете често се съобразяват с мненията и поведението на своите колеги, създавайки групов манталитет, който може да доведе до токсично поведение спрямо онези, които не споделят същите възгледи. Социалните медии и онлайн общностите задълбочават това явление, предоставяйки на феновете платформа за изразяване на мнение и свързване със съмишленици.

Важно е да се отбележи, че понятието "лош фен" е субективно и може да варира в зависимост от фендъма и неговите норми. Някои фендъми могат да ценят критичния анализ и дебатите, докато други могат да дават приоритет на лоялността и позитивизма. Въпреки това идеята за "добър" или "лош" фен може да създаде усещане за изключване и йерархия в общността, особено за новодошлите или случайните фенове, които може да не са толкова ангажирани. В крайна сметка от отделните хора и общности зависи да култивират здравословна и приобщаваща фендъм култура, която цени разнообразието от мнения и уважителния дискурс.

Въздействието на лошите фенове върху фендъма и обществото

Една от основните последици е отчуждаването на нови и потенциални почитатели. Когато "лошите фенове" доминират в даден фендъм, това може да създаде неприветлива среда за новодошлите и да ги откаже от участие [15]. Това не само ограничава развитието на фендъма, но и затвърждава негативните стереотипи за фенската култура.

Друга последица е токсичността и враждебността, които, в крайна сметка, да доведат до разпадане на общността и до загуба на чувството за споделено удоволствие, което е отличителна черта на "фендъма". И накрая, феноменът "лош фен" може да заклейми фендъма и фенската култура като цяло. Възприемането му като обсебващ, социално неудобен или дори опасни може да доведе до заклеймяване и маргинализиране на фендъма и тези, които участват.     

 

Кои са най-добрите сериали на 21. век според BBC