Изкуство

Дора Бонева и прозорецът, който ни отваря към света

Изкуство

Дора Бонева и прозорецът, който ни отваря към света

снимки: Емануела Миланова

След като нейни картини са били представяни по целия свят, в страни като Унгария, Англия, Полша, Холандия, Франция, САЩ, сега отново можем да се насладим на творчеството на Дора Бонева в София. В изложбата в „Райко Алексиев”, която в голямата си част е ретроспективна, са включени и непоказвани досега платна, рисувани в последните месеци. Можете да ги видите до 10 май 2021 г.. 

Дора Бонева е родена през 1936 г. в Габрово. Завършва Художествената академия в София при проф. Дечко Узунов. Има повече от 35 самостоятелни изложби в България, Унгария, Англия, Полша, Холандия, Франция, САЩ, а нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции у нас България и в чужбина. 

По повод изложбата изкуствоведът Иван Маразов казва за нея: „Винаги имам впечатлението, че с всяка картина Дора отваря прозорец към света. Сякаш иска да каже „погледни какво чудо е тази зима“ или това цвете. Тихи, незабелязани преди нея вълшебства“.  

Музата и спътница в живота на големия български поет Любомир Левчев Дора Бонева навърши 85 години на 11 април. Крехкото й здраве не й позволи да присъства дори на откриването на изложбата си. За нейното творчество и за настоящата изложба повече ни разказа дъщерята на Дора Бонева – Марта Левчева.

Трудно ли беше организирането на изложбата в условията на пандемия?  

Марта Левчева: Не би било трудно, ако майка ми нямаше здравословен проблем. В условията на пандемия, трудността е изобщо да се добереш до лекарска помощ, особено ако нямаш Covid-19. Справяш се въпреки здравната система. За осъществяването на тази изложба помогнаха много хора: СБХ, много галерии и приятели. Проф.Иван Маразов написа чуден текст писмо до Дора, който може да се прочете на стената, а проф. Станислав Памукчиев приложи безкомпромисната си естетика при аранжирането. Самата Дора не можа да присъства на вернисажа, но получи много цветя и поздравления.

Какви творби са включени в настоящата изложба?

Марта Левчева: Тази експозиция е опит за поглед върху 67 години активна творческа работа. Има неща от 1953 година, там е изящната й дипломна и работа "Балерини", има 2 от типичните за времето големи композиции – "Асфалт", "Кремиковци", може да се види и чаровен детски "Спомен". Автопортрет спомен за себе си в родната и къща с веранда в Габрово. Композицията по релсите – "Младост" – момиче и момче балансират по релси на фона на разорано поле и някъде отзад в далечината грее самотна лампа, както и "Западен парк" (и двете са от 60-те години), на която дете гледа към белите блокове на светлото бъдеще. Има прекрасни портрети – "Апостол Карамитев", "Григор Вачков", "Данила". И пейзажи – "Дъжд ", "Двор ", "Дървета ", невероятно уютни работи с характерния за нея поглед отгоре.

Вълнува ли се на фона на това, че има голям брой изложби зад гърба си, както у нас, така и в чужбина?

Марта Левчева: Тя се усмихва загадъчно, трябва да е доволна. Говори малко за работите си. По-скоро си спомня времето, през което е преминала – любов, деца, приятели, пътувания. Това са картините й. Тя просто не говори за себе си. Много хубава тактика.

Вие самата също сте художник. По-лесно ли е да се учиш от близо от голям талант или е по-трудно, заради това, че майка Ви вече е поставила високи критерии?

Марта Левчева: Благодарна съм за атмосферата и средата в която съм родена, но не се сравнявам и се отнасям безотговорно към високите критерии. Уважавам си свободата.

 

Германски музей излага фалшификатите си в изложба