Изкуство

Днес отбелязваме Международния ден на джаза

Джазът се появява като стил в Ню Орлиънс в края на XIX и началото на XX век. Създават го музиканти с афроамерикански произход.

Днес отбелязваме Международния ден на джаза

За Международен ден на джаза 30 април е обявен от известния музикант и носител на "Грами" Хърби Хенкок сравнително скоро – през 2012 г. Датата е избрана, защото е в края на отбелязвания в САЩ месец в чест на джаза – Jazz Appreciation Month.

Причината този вид музика да има свой ден е, че според Хенкок тя има способността на дипломат и е в състояние да "помири" и съчетае различни по националност и характер мелодии.

Джазът се появява като стил в Ню Орлиънс в края на XIX и началото на XX век. Създават го музиканти с афроамерикански произход. Израства върху преплетените корени на блуса и рагтайма. Въпреки че традиционно се смята за идващ от западноафриканската културa, в джазa можем да открием и нещо от европейската военна музика.

Майлс Дейвис

Невероятен е този музикален жанр. По мое мнение трудно може да се посочи друг толкова многолик такъв, способен да бъде и радостен, и тъжен, да звучи фриволно или да е дистанциран и елегантен.

Погледнете в който и да е източник за информация и ще попаднете на очарователно звучащи термини, описващи включени в джаза елементи – суинг, сини ноти, полифонични импровизации, бибоп, квадрили... Сякаш си сред буйна растителност, из която прелитат пъстроцветни пеперуди и птици.

Над 100-годишната история на джаза е препълнена с толкова много влияния, стилове, имена, че дори едно кратко и повърхностно изброяване ще изпише доста страници. Все пак обаче не може да минем без споменаването на голямото име в рагтайма – Скот Джоплин. Пианист, с класическо музикално образование, Джоплин е признат за Крал на рагтайма. Неговата музикална пиеса The Maple Leaf Rag се смята за първообраз на рага.

Великите имена от суинга Дюк Елингтън, Бени Гудман, Глен Милър също не може да бъдат пропуснати. Както и изключителният Чарли Паркър, любимият ми Майлс Дейвис, когото може би трябва да причислим към джаз рока, заедно с Чик Къриа, Ал Ди Меола, Хърби Хенкок, Франк Дзапа, Джон Маклафлин...

Ета Джеймс

Специално ще отбележа великите дами на джаза. Композитори и изпълнителки, до една невероятни – Ела Фицджералд, Били Холидей, Арета Франклин, Марлене Дитрих, Ета Джеймс (която обожавам), младата Джо Стоун, нашите Леа Иванова, Йълдъз Ибрахимова, Камелия Тодорова, Хилда Казасян...

Имената, стиловото разнообразие и енергията на джаза заслужено му отреждат място в живота ни. Той има всичко – от мелодия, на която да се прегръщаме влюбено, през такава, на която да танцуваме в екстаз, до такава, на която да плачем или да се радваме. Нека да му е честит Денят и нека продължава да го има!