Изкуство

CineLibri: "Чайка"

Образите и характерите са перфектно разработени и изиграни.

CineLibri: "Чайка"

Снимки: www.imdb.com

Много голям почитател съм на Чехов, затова към всяка негова екранизация подхождам едновременно с надежда и боязън. Гледал съм, разбира се, няколко пъти различни сценични версии на "Чайка" (преди години в Народния със Стефан Данаилов като Тригорин беше доста добра), ала чисто новият филм на Майкъл Майър веднага ме грабна, покори и развълнува. Въпреки ниската (6.1) оценка в IMDb очаквам и награди (поне британски) в края на годината.

Образите и характерите са перфектно разработени и изиграни. Известната актриса Ирина Аркадина (Анет Бенинг, малко възрастна за тази роля, на 60), повехнала, но горда и самонадеяна аристократична и благородна красавица, себична скъперница, която отказва да остарее ("постоянно работя"), посещава имението си в провинцията заедно с много по-младия си любовник Борис Тригорин (Кори Столт, впечатли ме като Хемингуей при Уди Алън, явно прочут театрален бродуейски актьор, който вече играе почти във всеки стойностен филм), талантлив, но слабохарактерен, безгръбначен и мекушав писател и драматург, грозноват, ала интригуващ и ласкаещ женската суета.

Там тя заварва добродушния си и тактичен брат Сорин (Брайън Денехи), типичният и задължителен Чехов герой, който е пропилял таланта и заложбите си в леност, мързел и вино ("аз съм човекът, който искаше"), и сина си Константин (Били Хаули от "Дюнкерк" и "На плажа Чезъл"), дързък и талантлив младеж, нежен и хубав, който мечтае да стане писател, ненавижда майка си и е влюбен в съседката Нина Заречная (Сърша Ронан, пак браво, на 24 е преизпълнена с талант), крехка и грациозна очарователна разцъфваща розова пъпка с девича и наивна привлекателност, бедна, но с кураж, самочувствие и мечти.

Дъщерята на управителя - дебелият и шумен простак Шамраев (Глен Флешлер), Маша (Елизабет Мос, може да изиграе всичко), грозновато и пълничко умно и язвително пушещо и подпийващо вироглаво момиче ("ходя в траур по моята младост"), е влюбена в Константин. Майка ѝ Полина, невзрачна и съсипана от работа, но мила жена, е отдадена телом и духом на местния донжуан, пак задължителният Чехов доктор Дорн (Джон Тени), запазен мъж със животински сексапил, изтънчени черти и угаснал поглед.

Сюжета го знаете. Константин поставя на открито авангардна пиеса с Нина, осмяна и злостно разкритикувана от Ирина. Той е вбесен, унижен и обиден, междувременно Нина показва явно на Тригорин, че е влюбена в него. Той, какъвто си е малодушен опортюнист, хлътва, но Аркадина усеща опасността и го подбира към Москва. За там се запътва веднага и младата девойка, мечтаеща за сценична кариера и преследваща известния автор. Костя след нелеп и комичен опит за самоубийство се заема сериозно с писане. Няколко годии по-късно всички пак се събират в имението, защото Сорин е на смъртно легло, а междувременно...

Историята е повече за ревност, завист и манипулации, за властни характери, покоряващи и командващи, инертни и податливи на влиянието на по-силния души. Тук прословутата реплика "видял чайка и от скука я погубил" е заменена (дали не е така при английския превод?) с "не намерил нищо добро да направи". Поантата е обаче, че при любовта няма заслуги, добротата, благородството и верността не я печелят, тя често е отдадена на незаслужаващи я дори не подлеци, а добри и средно даровити, но слаби мижитурки. Или се примиряваш и го преодоляваш, или посягаш към пушката, която, както знаем точно от Чехов, неслучайно е на сцената.