Изкуство

Бягство от затвора: ето как Банкси освободи Оскар Уайлд

Когато любовта се превърне в присъда

Бягство от затвора: ето как Банкси освободи Оскар Уайлд

Photo by Steve Parsons/PA Images via Getty Images

Мистериозният британски  художник Банкси изненада почитателите си с нова творба – този път върху стена на затвор! Уличният артист се е развихрил в град Рединг в графство Бъркшър, където върху високата тухлена стена около двора на затвора е изобразен затворник в раирани затворнически дрехи. Той прави опит да избяга и се спуска към земята по въже, сплетено от чаршафи. Последният от тях е заклещен в барабана на пишеща машина и разкрива повече за идеята зад графита.

Самият художник все още не е потвърдил, че произведението е негово – обикновено той публикува снимка в своя инстаграм профил до няколко дни. Въпреки това специалисти коментират, че стилът на рисуване съвпада с неговия.

Мнозина смятат, че той е посветен на британския поет и драматург Оскар Уайлд, който е излежавал присъда от година и половина в същия затвор. Той е осъден от Нейно Величество на година и половина, защото има връзка с друг мъж. Вече сме ви разказвали, че целият живот на писателя преминава под сянката на неговото душевно раздвоение – дали да се съобразява с нормите на викторианското общество, или да остане верен на себе си и своите пориви. В стремеж да направи първото, той се жени за Констанс Лойд и дори им се раждат двама синове, но в крайна сметка Уайлд не успява да избяга от себе си.

Хомосексуалността му става публична със скандалната за онова време връзка с по-младия от него лорд Алфред Дъглас. Любовта обаче не го спасява – през 1895 г. бащата на лорд Дъглас успява да осъди писателя за непристойно поведение и хомосексуализъм. В резултат Уайлд е принуден да изтърпи присъда от година и половина, която го съсипва физически, материално и най-вече емоционално.

Затворът бележи цялото му съществуване – след това Уайлд се мести да живее в Париж, сменя името си и е принуден да се издържа от помощите, изпратени от негови роднини. Зад решетките Оскар пише писмо от 30 000 думи до Дъглас, публикувано през 1905 г. под заглавието De Profundis, а у нас е познато като „Писмо от затвора“. Затова и графитът върху затворническата стена буди толкова внимание – това не е просто произведение на изкуството, а напомняне да избягаме от тъмните времена, в които любовта е присъда.

 

Портретът на Оскар Уайлд – неразбрания гений на XIX век