Изкуство

Българин спечели „Еми“ за анимацията „Баба Яга“

Кал Атанасов вече може да се похвали с втора статуетка в колекцията

Българин спечели  „Еми“ за анимацията „Баба Яга“

снимка: Baobabstudios

Постиженията на българи в полето на изкуството зад граница се увеличават с всеки изминал ден. Поредното доказателство в полза на това твърдение е пловдивчанинът Калоян Атанасов, който живее в САЩ. От няколко години е арт директор на студио Baobab и вече може да се похвали с втора награда „Дейтайм Еми“ за индивидуални постижения в анимационното изкуство.

Печелившият филм, който носи наградата на Атанасов, е „Баба Яга“. Анимацията за първи път е представена на филмовия фестивал във Венеция миналата година. Режисьор и сценарист e съоснователят на Baobab Studios Ерик Дарнел, a в „Баба Яга“ участие взима изцяло хармоничен и впечатляващ женски състав - носителката на "Оскар" Кейт Уинслет, Дейзи Ридли, трикратната носителка на „Грами“ Дженифър Хъдсън и трикратната носителка на „Златен глобус“ Глен Клоуз.

Това не е първото отличие на младото момче, което мисли отвъд клишето. През 2019 година, когато е на 24, той е награден за първи път с награда „Еми". Талантливият художник е художествен директор на анимационната продукция Crow: The Legend (“Легенда за гарвана“), която тогава беше отличена с наградата „Дейтайм Еми“ за програми, излъчвани през деня. Във филма всички персонажи са нарисувани от него. Тогава за първи път печели индивидуална награда – в личното си качество на дизайнер на анимационни персонажи.

Историята на "Баба Яга" е вдъхновена от фолклорна приказка, а филмът е с участието на зрителя, той определя развитието, както и самия край. В сюжета майката на зрителя се разболява и той, заедно със сестра си Магда, трябва да влезе в забранената гора, за да получи лек срещу болестта от Баба Яга.

Наградите „Дейтайм Еми“ се присъждат на продукции, излъчвани на малкия екран от 2 до 18 часа. Тази година за наградата са се състезавали над 3 хиляди проекта. А на нас ни остава да се порадваме на скоростното и умело осъществяване на идеите, които младите хора у нас и в чужбина притежават в запас. Още един красив опит да надбягаме времето.

 

Астероид ще носи името на българска изследователка