Изкуство

6 филма, с които ще се влюбите в Япония

6 филма, с които ще се влюбите в Япония

Това е бамбуковата гора Сагано, близо до Киото (Япония). Известна е като "пеещата бамбукова гора", заради удивителния звук на вятъра, който можеш да чуеш там... 
снимка: pixabay.com

Япония е една от онези далечни за нас култури, които изглеждат толкова съвършени и красиви, че чак са сюрреалистични. Който не е ходил в Страната на изгряващото слънце, навярно добива представи за Япония от книгите, филмите и видеата, както и от субкултурите, които се породиха там като манга, K-Pop и аниме.

Ето кои филми препоръчваме, за да се насладите на естетиката и културата на Япония и, може би, да се влюбите в нея:

1. Изгубени в превода

Филмът на София Копола „Изгубени в превода“ създава мистичната атмосфера в света на двама странници, чийто път се преплита в специфичен кръстопът от животите и на двамата. Той (Бил Мъри) е някогашен известен американски актьор, който снима реклама за уиски в Токио и трябва да изпълни изискванията на японския пазар и вкус. Тя (Скарлет Йохансон)е току що омъжената съпруга на популярен фотограф, който няма време за нея от хилядите задачи. Затова път тя търси себе си, близостта на душата, закрилата. И всичко се случва в налудничавия шумен, но някак притихнал Токио в своя ритъм от лудешки ритъм, докато двамата странници се опитват да се справят с живота си. Дали ще продължат, изгубени в превода един към друг ?

2. Мемоарите на една гейша

Съвършената екранизация на едноименния роман на Артър Голдън „Мемоаригте на една гейша“ са истинска естетическа наслада за всеки ,който обича красивото кино за очите. Стилен, стремящ се към правдоподобност разказ ни потапя в тайните на гейшите, в света на изкуството и традициите, които се променят с идването на войната. И с промяната на нравите, но не и на чувствата, на които гейшите нямат право....

3. Последният самурай

„Последният самурай“ е военен епос изключителна дълбочина и философия, която ни потаря в смисъла на думата чест. Самураите са традиционните войни на Япония, които са отлични бойци с хладно оръжие и традиционни японски оръжия, но в кодекса им не е разрешено огнестрелното оръжие, което обаче навлиза с всичка сила и в традиционна Япония.

 


4. Мис Осака

„Мис Осака“ („Miss Osaka“) на датския режисьор  Даниел Денчик се превръща в своеобразен мост между Скандинавия и Япония в търсене на място, където можеш да бъдеш този, който искаш, място на свобода и за мечтатели. Една жена присвоява самоличността на японска туристка, запътила се към Северното сияние, и се опитва да реализира себе си в среда, която е тотално непозната и предизвикателна за нея – превръща се в съблазнителка с ангажименти в нощен клуб и дори привлича вниманието на опасен японски бизнесмен. Какво ще се случи, когато приятелят на скандинавското момиче се опитва да разгадае изчезването на любимата си и на японската ѝприятелка?

Тази копродукция между Дания, Норвегия и Япония смесва различни жанрове – психологически трилър и сантиментален разказ с елементи от етнологията, като по този начин провокира въображението на публиката с намигане към класиката „Фотоувеличение“ на Антониони.

5. Карай колата ми

Две години след внезапната смърт на жена си, уважаваният актьор и режисьор Юсуке Кафуку получава предложение да режисира „Вуйчо Ваньо“ за театрален фестивал в Хирошима. Там той среща Мисаки Уатари – необщителна млада жена, която е разпределена като шофьор на любимия му червен „Saab“ 900… Принуден да се изправи пред болезнени истини от миналото, с помощта на своя шофьор Юсуке разгадава тайните, останали в живота му след неочакваната смърт на жена му.

В този филм за пътища и колела по разказа на Харуки Мураками пътешествието трябва да помогне за приемането на загубата, в търсене на любов и мир.

6. Любимата формула на професора

„Любимата формула на Професора” е образец за изящна екранизация на един съвременен шедьовър. Това е омагьосваща история за умението да живееш в настоящето, както и за всички онези загадъчни „формули”, които могат да построят семейство. Съдбата на млада самотна майка се преплита с живота на 64-годишен професор по математика, който има необикновено мозъчно увреждане. Тя става негова домашна помощница, но в „уравнението” влиза и десетгодишният й син, пристрастен към бейзбола.