Изкуство

6 европейски филма на тазгодишния фестивал в Кан, които да гледаме

След две години прекъсване, най-големият филмов фестивал в света, Кан, отново постила грижливо червения килим за тазгодишното си издание през май 2022 г., като отбелязва своята 75-а годишнина.

6 европейски филма на тазгодишния фестивал в Кан, които да гледаме

Charades/Sarah Makharine

След две години прекъсване, най-големият филмов фестивал в света, Кан, отново постила грижливо червения килим за тазгодишното си издание през май 2022 г., като отбелязва своята 75-а годишнина. Докато светът с зорко око следи за появата на филмови звезди, фестивалът е шанс за някои от най-добрите режисьори в Европа да се преборят за отличието за най-добър международен филм на “Оскарите“. Все пак и двете скорошни номинации за "Оскар" - датската комедия-драма „Още по едно“ на Томас Винтерберг и „Най-лошият човек в света“ на Йоахим Триер бяха забелязани за първи път в Кан. Добрата новина е, че пет са жените режисьори, чиито филми са включени във фестивала. Запознаваме ви с част от задължителните за гледане ленти на тазгодишния фестивал, представени от "Евронюз".

“Corsage”

„Corsage” – филм на Мари Кройцер, който не трябва дапропускаме. В него участва Вики Крийпс („Bergman Island“) като императрица Елизабет Австрийска „Сиси“, която, когато отбелязва 40-ия си рожден ден през 1877 г., открива, че любопитният й ум и неспокойния й дух са поставени в рамки за дълго. Освен любопитния сюжет, още една причина да го гледаме, е че създателите на „Corsage“ са отговорни и за скорошния хит – „Спенсър“.

„AfterSun”

Вече сме ви разказвали за сериала „Нормални хора“, който ни впечатли и умело успя да ни разсее по време на пандемията през 2020 г. Ако сте почитатели на главния герой - ирландския актьор Пол Мескал, то ще можете да го видите в ролята на млади баща на почивка с дъщеря си преди 20 години. Историята е разказана от гледна точка на Софи като жена и като 11-годишно дете, защото тя се връща в спомените си. Не само ние - критиците също очакват с нетърпение да видят изпълненията на Мескал и младата Софи (изиграна от Франки Корио).

„One Fine Morning“

Френската режисьорка Мия Хансен-Лов се радваше на признание от критиката миналата година за „Bergman Island” с участието на Тим Рот и Вики Крийпс. Настоящата лента разказва за Сейду, която влиза в ролята на самотна майка, която живее с малката си дъщеря в Париж, докато прави по силите си всичко да осигури подходяща грижа за баща си, който страда от невродегенеративно заболяване. В този труден за нея момент, тя среща отдавнашен приятел от миналото, който има връзка, но те се поддават на чувствата си, като се впускат в страстна афера. Предстои да видим как тя ще се превърне в камъчето, което ще преобърне из основи живота им.

 

Има още...


"Sick of Myself"

Създателите на "Най-лошият човек в света" пренасят "Sick of Myself" в Кан. Историята се завърта около двама хора на изкуството, Сигне и Томас, които са в токсична връзка. Когато Томас внезапно постига успех, Сигне се опитва да си върне признанието, като търси внимание и съчувствие.

Нслучайно норвежкият режисьор Кристофър Боргли казва за филмите си:„Целта ми беше да бъдат гледани, а не харесвани. Освен това ми е много по-забавно когато героите във филма не са навътре с шегата. Когато главните действащи лциа са погълнати от цялата си драма, публиката може отправи страничен поглед и да види комичното."

„Мариупол 2“

Филм на литовския режисьор Мантас Кведаравичюс, който загина в Мариупол в началото на април, докато снимаше този филм. След началото на войната в Украйна, режисьорът се завръща по местата на снимките, за да бъде с хората, които е заснел през 2014 и 2015 и да види как се развива животът им днес под похлупака на черната война. Филмът се състои от кадри, които документалистът е заснел в Мариупол преди смъртта си, и е монтиран от годеницата му Хана Билоброва, която успява да вдъхне живот на материала.

В анотацията за лентата пише:“Знаете ли кое е най-необичайното в Мариупол? Никой от жителите му не се страхуваше от смъртта, дори когато беше наблизо. … Хората се подкрепяха взаимно с риск за живота си. Пушеха и общуваха на улицата, без да обръщат внимание на бомбите. Пари не останаха, а животът стана твърде кратък, за да го мислят, така че хората се задоволяваха с това, което имаха, и разширяваха границите си. Повече нямаше минало, нямаше бъдеще, нямаше осъждане, нямаше натякване. Това беше рай в ада, нежните крила на пеперуда, пърхащи все по-близо и по-близо едно до друго, миризмата на смъртта в нейното в сурово измерение. Това беше биенето на сърцето на живота.

"Жената на Чайковски"

Руският режисьор Кирил Серебренников, който напусна страната си, известен с критиките си към властта ще се съревновава с филма си "Жената на Чайковски". Нямаме търпение да видим изпълнението на актрисата Алена Михайлова като Антонина, съпругата на композитора. Лентата е третият филм на Сребренников, който ще участва на фестивал в Кан. През 2021г. неговият филм „Петрови в грипа и около него“ беше част от надпреварата за „Златна палма“. Тогава Русия не позволи на режисьора на пътува, подобно на случая през 2018г., когато той участваше с „Лято“.

6 сериала, които да гледаме през май