Изкуство

5 художнички, чиито творби са приписвани на мъже

Изненада или пък не

5 художнички, чиито творби са приписвани на мъже

Susanna and the Elders, 1610, Artemisia Gentileschi, Schloss Weissenstein

Гледали ли сте филма „Големи очи“ на режисьора Тим Бъртън? Лентата от 2014 г.  разказва истинската история на американската художничка Маргарет Кийн, известна с това, че рисува портрети на хора с големи очи. През 50-те и 60-те години на миналия век тя е популярен артист в Америка, а платната и се ценят много. Но всички мислят, че те са дело на нейния съпруг. И докато тя рисува, затворена у дома, той представя картините за свои. Истината излиза наяве много по-късно.

Историята на Маргарет Кийн е съвсем реална и далеч не е единствената. Представяме ви 5 художнички, чиито творби в миналото са приписвани на мъже.

Софонисба Ангисола

Тя е италиански творец от епохата на Ренесанса, смятана е за най-успешната художничка на своето време. Родена е родена около 1532 г. в Кремона. Получава добро образование и възможност да покаже таланта си.

Възход в кариерата на Софонисба е заминаването й в Испания, където е придворна дама на испанската кралица Елизабет Валоа, на която дава уроци по рисуване. Софонисба не подписва картините си, но в същото време е неофициален придворен художник (първата жена на тази позиция).

През 17 век при пожар повечето й творби са унищожени, а тези, които са останали непокътнати от огъня, не са подписани. Тогава ги приписват на официалните придворни художници. Едва през 20 век, когато технологиите за анализ на стари картини се развиват, е разкрит истинският автор на платната – художничката Софонисба Ангисола.

има още...


Артемизия Джентилески

Артемизия Джентилески е италианска художничка от ранния барок, смятана днес за един от най-завършените творци от поколението, повлияно от Караваджо. Родена е през 1593 г. в Рим. Дъщеря е на художника Орацио Джентилески. Тя е първата жена художник, член на Академията за изящни изкуства във Флоренция.

Артемизия става популярна, когато се мести да живее и твори във Флоренция, където създава няколко творби за Медичите. В картините на Артемизия жените не са жертви. Те държат оръжие, разпореждат се с живота си и не искат съчувствие от зрителя.

При Артемизия грешка в авторството се случва само с една единствена картина, и то защото се смята, че е нарисувана от баща й. Платното „Сузана и старците” е приписано на Орацио Джентилески, тъй като е създадено по времето, когато Артемизия е едва на 17 години, и никой не е предполага, че толкова рано тя започва да рисува толкова добре. Еднаквите фамилни имена помагат за тази грешка.

Джудит Лейстър

Тя е холандска художничка от Златния век, родена през 1609 г. Рисувала е жанрови творби, портрети и натюрморти. Въпреки че нейната работа е високо оценена от съвременниците й, кариерата й е кратка и приключва, когато се омъжва.  

Близо 200 години картините на Джудит Лейстър са оценявани високо, а някои от тях са продадени скъпо, но в същото време са приписвани или на съпруга й, който също е рисувал, или на Франс Халс – художник, с когото имат много сходен стил.

Според мнозина Лейстър и Халс са били колеги и често са си помагали, което е оставило следи по платната. През 1893 г. купувач на картина забелязва подписа й, който не отговаря на инициалите на Франс Халс и случая се разглежда в съда и така се установя истинския автор на платната.  

Има още...


Мари-Дениз Вилер

Тя е била френска художничка, родена през 1774 г. в Париж.  Картината, за която се спори няколко века кой е нейният автор, всъщност е портретът на Шарлот дьо Вал, наречен „Млада жена, която рисува”. Платното е приписвано на художника Жак Луи Давид, учителя на Вилер, като това е твърдението на наследниците на Шарлот дьо Вал. Не е ясно дали това се случва, защото те са искали да притежават картина на по-известния тогава Жак Луи Давид или плод на случайни обстоятелства. Когато творбата попада в музея Метрополитън през 20, експертизата показва, че тя нарисувана от Мари-Дениз Вилер.

Карълайн Луиза Дейли

Карълайн Луиза Дейли е канадска художничка на пейзажи, родена през 1832 г. Нейните платна с акварелни цветове са били приписвани погрешно на различни автори (мъже) чак до 2017 г., когато изследователят Пейдж Мати разкрива истината. Първи за това започва за говори обаче праправнукът на авторката. Той посещава галерия, където са изложени, но са представени като творби на други двама художници също с фамилията Дейли. Платната му напомнят на тези, които семейството му притежава, като така и тази грешка с авторството е поправена.

 

10 талантливи жени със самостоятелни изложби през 2021