Изкуство

5 нови книги, които с радост добавихме към библиотеката си

За всички четящи хора

5 нови книги, които с радост добавихме към библиотеката си

Снимка: Pexels / Monstera 

На 23 април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. Идеята за този празник произхожда от Каталуня, където на тази дата традиционно се подарява книга, а официално го отбелязваме след решение на ЮНЕСКО от 1995 г.

Датата e символична дата за световната литература. На 23 април през 1616 г. са починали Сервантес, Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега.  Това е датата на раждане или смърт и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Халдоур Лакснес и Владимир Набоков. 

Денят е посветен на всички четящи хора и се отбелязва с цел популяризиране на четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право и насърчаването на повече млади хора да открият удоволствието от книгите, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос към авторите, издателите и преводачите.

А ето и 5 нови заглавия от книжния пазар, които ви препоръчваме.

„Адам отпреди грехопадението“ - Жан-Кристоф Рюфен

Издателство „Колибри“ представя един роман, преплитащ големите теми за екологията и човешките права по неподражаем начин. Автор е видният френски писател, лекар, хуманитарен активист, дипломат и общественик Жан-Кристоф Рюфен, който пристига за премиерата на книгата в София на 27 април от 19:00 ч. във Френския институт.

„Адам отпреди грехопадението“ ( превод: Росица Ташева) проследява историята на един екоактивист, който освобождава животни от експериментална лаборатория в Полша през 2005 г. и се забърква в убийствен заговор за спасяване на света. В търсене на изгубения рай, в който е живял Адам преди грехопадението, в желанието си да възстановят унищожената хармония, радикалните еколози от САЩ, Европа, Южна Америка ще се опитат да намалят свръхнаселеността на планетата с чудовищните средства на биотероризма. Срещу тях ще се изправи частната агенция „Провидънс“ и по-специално Пол и Кери, двама бивши тайни агенти на ЦРУ, подпомогнати от екипа на агенцията. Животът на милиони човешки същества ще зависи от техния опит, интелигентност и изобретателност.

Жан-Кристоф Рюфен (р. 1952 г.) е изтъкнат френски лекар, пътешественик, дипломат, хуманитарен активист, общественик, преподавател по политически науки, член на Френската академия. Има три деца, едно от първия си брак с рускиня и две от етиопка, с която се развежда два пъти и за която се жени три пъти. Тази енциклопедична и колоритна биография е съпроводена с над 20 романа, удостоени с девет награди, сред които две награди „Гонкур“!

На името на Жан-Кристоф Рюфен са кръстени една медиатека в гр. Санс и едно начално училище в гр. Виню по желание на учениците, за които писателят олицетворява вкуса към думите, солидарността и мира. Многобройните интереси на този ренесансов homo sapiens включват и екологията - по-точно нейната тъмна страна, т. нар. „дълбока екология“, насочена към защитата на природата от хищническия човешки вид. Защита, която не подбира средства. 

Има още...


„В тесен кръг“ -  Вивека Стен

Бестселърът  на една най-интригуващите скандинавски авторки на нашето е втора книга от световноизвестната поредица „Убийствата на остров Сандхамн“ следващ  дебютния роман на писателката - „В тихи води“.

Изневери, корупция, скандали, жажда за власт – с тънък усет за съспенса и непредвидените обрати „В тесен кръг“ (превод: Радослав Папазов) отново ни въвежда в света на престъпленията и опитите за тяхното разкриване. Налице е ново убийство на допреди година спокойния остров Сандхамн – адвокат Оскар Юлиандер, вицепрезидент на Шведския кралски клуб по ветроходство, е застрелян на яхтата си по време на традиционната регата „Около Готланд“. Томас Андреасон и екипът му, не без помощта на вече познатата ни приятелка на инспектора Нура Линде, отново поемат разследването. Убийство от ревност, разчистване на сметки, политически амбиции – следите водят в много посоки. А когато още един член на клуба е открит мъртъв пред дома му, кръгът на заподозрените се стеснява до местния светски елит…

Родена през 1959 година, шведската писателка Вивека Стен е юрист по образование и до 2008 г. пише само специализирана литература, след което излиза дебютният ѝ роман „В тихи води“, поставил начало на серията трилъри „Убийствата на остров Сандхамн“. Към момента поредицата на новата кралица на скандинавския трилър се състои от 10 романа, преведена е на над 20 езика и жъне огромен успех по света. Така Вивека Стен се нарежда до други две талантливи шведски авторки на криминална литература - Камила Лекберг и Лиза Марклунд.

Още - на следващата страница....


„Бялата крепост“ - Орхан Памук

Излезе ново издание на „Бялата крепост“, един от първите шедьоври на Орхан Памук за търсенето на идентичност и срещата на Изтока и Запада.

През 17 век по време на морска битка млад венецианец е пленен от турски пирати и продаден на пазара за роби в Константинопол. Венецианецът попада в дома на турски учен, изгарящ от желание да опознае развитието на науката в Западния свят. Постепенно пленникът започва да разкрива пред своя господар различни аспекти на западната наука и технологиите, от медицината до боравенето с оръжия. Двамата мъже си приличат външно като две капки вода – а с времето и духовната връзка между тях става все по-силна, скрепена от споделени тайни и грехове, мечти, съмнения и надежди.

Отношенията между господар и роб стават все по-сложни, двамата се озовават в близкото обкръжение на султана и получават поръчение да изобретят невиждано оръжие, с което да бъдат победени неверниците. Венецианецът и турчинът потеглят на поход със султанската войска – поход, който ще ги отведе в подножието на загадъчната и непревземаема Бяла крепост.

И още..


„1979“ - Вал Макдърмит

Пред какви рискове е изправен един журналист, особено когато разкрива истински престъпления? Това е темата на новата поредица на Вал Макдърмит, първата книга от която е „1979“. Романът разказва за динамичен период от близката история на Шотландия и директно ни въвежда в кухнята на журналистическата професия в онези бурни години. Тогава борбата да откриеш сензационна новина, преди да е станала достояние на останалите колеги в бранша, е била двигателят на всеки вестник. А по следите на такива новини е главната героиня в романа, мечтаеща да направи своя голям пробив. 

И още...


 „Химера“ - Джон Барт

Романът на Джон Барт запълва частично голяма празнина в преводната англоезична литература у нас. Барт е сред основоположниците на литературния постмодернизъм, с ключово влияние върху американските му проявления през 60-те години на XX век. Засега остава непреведен на български големият му труд The Sot-Weed Factor, основан върху колониалната история на щата Мериленд. „Химера“ обаче е чудесен вход към основните похвати и литературни постижения на създателя си, за които той получава и Националната награда за литература през 1973 г.

Романът свързва три новели („Дунязадиад“, „Персеида“ и „Белерофонтиада“), подобно на митичната химера (обикновено комбинация от лъв, коза и змия). Сюжетите на „Химера“ изкушават читателя да се включи в артистична игра, своеобразен „куиз“, който предизвиква ерудицията и въображението му.