Изкуство

5 музея, които веднага да посетим, след като всичко отмине

Музеите отново отварят врати за своите нетърпеливи посетители

5 музея, които веднага да посетим, след като всичко отмине

Снимка: Wikipedia

С разхлабването на ограниченията и строгите мерки, храмовете на културата, които по някаква ирония на съдбата бяха затворени първи, отново отварят врати за своите нетърпеливи посетители. Кина, театри, музеи и галерии работят при спазване на социална дистанция и определен пропускателен режим. Това е поредната стъпка към плавното връщане към предишното ежедневие. Днес сме подбрали 5 музея в България и чужбина, които задължително трябва да посетите в най-скоро време. 

 "Квадрат 500", София

Въпреки че около преместването на Националната галерия през 2015 година имаше напрежение в обществото и медиите, безспорно "Квадрат 500" впечатлява не само с огромната колекция от български и чуждестранни произведения, но и с красивата сграда в неокласически стил, в която се помещава. Сред 1700-те картини откриваме творби на Владимир Димитров – Майстора, Иван Мърквичка, както и множество картини от италианската и нидерландската школа. В Националната галерия можем да разгледаме и картината "Луцифер" на немския художник Франц фон Щук, която често гостува по изложби в чужбина. Има защо да е оценена – погледът на падналия ангел сякаш пронизва наблюдателя. Родната галерия не трябва да бъде подценявана и има какво да предложи на любителите на изкуството. 

И още ... 


Музеят "Фрам", Осло

Далеч от пределите на България и доста далеч от изкуството като тема, можем да посетим музея на кораба, с който Роалд Амундсен отива до Северния и Южния полюс. Оригиналният дървен кораб "Фрам" се намира в едноименния музей и посетителите могат да се качат на кораба, да разгледат каютите и да се потопят в историята на Амундсен и неговите приключения. Гарантирам ви, че в този музей няма да скучаете, а напротив, ще се почувствате като малки деца – има иглу, в което можете да влезете, можете да пробвате да теглите 150 килограмова шейна или да влезете в стая с арктически температури. Преживяването си струва и фактът, че музеят в Осло е изключително интерактивен, го прави подходящ и за по-малки посетители. 

И още ... 


Солни мини "Величка", до Краков

На около 20 минути от полския град Краков са солните мини "Величка". Още от края на XIII век започва добиването на солни кристали от тунелите. Както може би знаете, солта е била по-скъпа от златото, затова не е учудващо, че в един момент солните мини "Величка" са носели 30% от доходите на някогашното кралство. Мината впечатлява не само с дългите тунели и множеството подземни езера, но и с подземната капела, издълбана от миньорите. В капелата се провеждат литургии и сватби, а ако не сте успели да се доредите да видите "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи в Милано, можете да я видите издълбана от сол, и то триизмерна. Стените, таваните и подът – всичко е от сол, може дори и да ги оближете, макар че с оглед на спазването на хигиенните предписания, не ви го препоръчвам. Годишно обектът е посещаван от над 2 милиона туристи, а навремето личности като Гьоте, Хумболт и Папа Йоан Павел II също са били посетители да тази полска "златна" мина. 

И още ... 


Парк-музей "Врана", София 

Разположен на 11 километра от центъра на София, парк-музей "Врана" предлага възможност за дълга разходка и е подходящ за всякакви възрасти. Паркът изобилства от представители на различни растителни и дървесни видове. Предназначението на "Врана" е било да бъде извънградска лятна резиденция на царското семейство. В парка има множество цветни поляни, алпинеуми, алеи, пътеки и изкуствени езерца. Ако търсите глътка свежест и изход от забързаното всекидневие на бетонната джунгла, ви препоръчвам да се отдадете на разходка в това красиво кътче от царско време.

И още ... 


Природоисторически музей, Виена 

Природоисторическият музей в австрийската столица се слави с изключително богатата си колекция. Открит през далечната 1889 година, той е дом на статуята на Венера от Вилендорф, която е на над 25 000 години. Освен нея в музея можем да видим скелети на динозаври, хиляди и хиляди препарирани експонати и дори кошер с живи пчели. Сградата на музея също не е за подценяване, особено за любителите на архитектурата. Проектът е на небезизвестния архитект Готфид Земплер и се състои от две сгради близнаци в неоренесансов стил. Всъщност срещу сградата на Природоисторическия музей е сградата близнак, в която се помещава Музеят на историята на изкуствата. Той също си струва посещението. Може да прекарате часове в Природоисторическия музей и пак няма да успеете да го обиколите целия и да видите всичко, но все пак си заслужава да му отделите време. 

Автор: Маргарита Петрова

#Restart: Софийската градска художествена галерия отваря врати