Изкуство

200 млн. долара похарчиха колекционери за картини на Пикасо, Ван Гог и Моне

Аукцион на "Кристис" за пореден път постави рекорди за похарчени суми за картини

200 млн. долара похарчиха колекционери за картини на Пикасо, Ван Гог и Моне

"Мостът Ватерло. Ефектът от мъглата", Клод Моне / снимка: wikimedia

Последният търг на аукционна къща "Кристис", проведен преди ден в Ню Йорк, за пореден път бележи важен момент в историята на изкуството, защото няколко картини на популярни художници бяха продадени за милиони долари. Сред тях са имената на Ван Гог, Пикасо и Моне.

Рекордът от проведения търг държи платното "Жена, седнала до прозорец (Мари-Терез)" от Пабло Пикасо, която беше продадена за 103,4 милиона долара. Преди събитието творбата беше оценена на стойност от 55 млн.

Картината представлява портрет на любимата на испанския гениален творец Мари-Терез Валтер, от която той има дъщеря. Тя е смятана и за негова муза в решаващ за творчеството му период, когато той е в творческа криза и е на кръстопът в какъв стил да продължи да рисува. Това е и една от причините произведението на Пикасо да бъде оценявано толкова високо.

Платното с размери 1,46 м/1,14 м. е рисувано през 1932 г. То достигна цена от 90 милиона долара след 19-минутно наддаване на колекционери. С прибавянето на съответните такси и комисионни окончателната цена на творбата се калкулира на 103,4 милиона долара.

В деня на аукциона нов собственик намери и творбата на известния френски импресионист Клод Моне "Мостът Ватерло. Ефектът от мъглата". За нея той ще плати 48,45 млн. долара.

 

Моне пътувал до Лондон специално в сезона на мъглите. От неговата стая в хотел "Савой" се откривала гледка към Темза и моста Ватерло, откъдето се разкривала магична гледка към реката и моста.

има още...


По време на търга на Кристис картина на друг световно известен днес художник също е преминала в ръцете на нов колекционер. Става въпрос за творението на нидерландския импресионист Винсент ван Гог - "Мостът в Тренктай". Продажната й цена в този ден е стигнала до 39,2 млн долара.

Това не е сред най-популярните произведения, излезли изпод ръцете на ван Гог, но все пак то е оценено с високи художествени стойности, което очевидно е сред причините за високата му цена. Според информацията, платното ще бъде изложено в Института по изкуствата в град Детройт.

Близо 200 млн. долара са похарчени само за тези три картини в рамките на няколко часа. Това не е прецедент в света на изкуството. Най-скъпо продадената картина в света до момента е „Спасителят в света” (Salvator Mundi) на Леонардо да Винчи.

Историята й е като извадена от роман. След като пет века се смята за изчезнала, "Спасителят на света" изниква на бял свят най-неочаквано в началото на XXI век. Платното се появява през 2005 г., когато нюйоркски търговец на произведения на изкуството на име Робърт Саймън попаднал на странно предложение: да купи парче потъмняло от времето платно от неизвестен автор, открито на някакво таванче в Ню Орлиънс. Воден от добрата си интуиция, Саймън се съгласил да плати 1175 долара. Той бил сигурен, че държи в ръцете си нещо безценно. След много сложна и продължителна реставрация, той бил сигурен - картината е от самия Леонардо. Впоследствие обстоен анализ доказва това.

През 2017 г. платното е продадено на търг на "Кристис" за 450 млн. и става най-скъпо продадената картина в историята. Известно време остава в тайна кой е анонимният купувач, докато един ден информацията изтича - това е саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман, който се любува на творбата и днес.

Сред картините, продадени за милиони, са „Кога ще се омъжиш?“ , нарисувана от Пол Гоген, „Картоиграчи“ на Пол Сезан, „Сън” на Пикасо и много други. Но какво кара любителите на изкуството да харчат такива големи суми за картини? Любовта към непреходното и красивото? Уникалността на творбите? От екстравагантност? Може би, всеки от тях навярно има своите причини. Едно е сигурно – стойността на произведенията в изкуството е нещо абстрактно, подобно на самото изкуство.

 

Непоказвана досега картина на Ван Гог беше продадена на търг