Изкуство

10 филма, режисирани от жени, които всеки трябва да гледа

Нещо за гледане

10 филма, режисирани от жени, които всеки трябва да гледа

Снимка: A24

“Нарастващият брой на жените режисьори, ръководещи големи проекти за последните две години се превръща в тенденция, която ще продължи да се засилва и процентите ще скочат. А това показва, че има надежда за баланс между половете”, споделя д-р Марта Лаузен, основател на Центъра за изследване на жените в телевизията и киното към университета в Сан Диего. В годината, в която Клои Джао ("Земя на номади") и Емералд Фенел ("Момиче с потенциал") са фаворити в борбата за "Оскар" за най-добър режисьор, няма как да не се насладим и да не си припомним и други филми, създадени от жени.

“Клео от 5 до 7” (1962) на Анес Варда 

Една от определящите творби на френската нова вълна е драмата на Анес Варда “Клео от 5 до 7”. Тази феминистка класика представя живота на певицата Клео, която си е внушила, че има рак и тръпне в очакване на резултатите от медицинският тест. Съзерцавайки собствената си смъртност, тя се скита из парковете и кафенетата на Париж, опитвайки се да се разсее.

“Седемте хубавици” (1975) на Лина Вертмюлер

Работата по този филм прави Вертмюлер първата жена, номинирана за "Оскар" за най-добър режисьор. Един от най-обсъжданите филми за десетилетието си, „Седемте красавици“ е черна комедия, разкриваща историята на един мъж, който оцелява на фронта през Втората световна война и напуска армията, но е заловен от нацистите и попада в концентрационен лагер. Лина се позовава на традицията на commedia dell'arte, за да изрази своите представи за фашизъм и геноцид.

Има още...


"Пианото" (1993) на Джейн Кемпиън

Нямата Ада заедно с малката си дъщеря и скъпото им пиано се местят в Нова Зеландия. Целта е да отиде при мъжа си, когото никога не е виждала. Един уреден брак с богат земевладелец. Пианото е единственото, което дава утеха и помага на Ада да изразява чувствата си. След като нейният груб и примитивен съпруг го продава, Ада е готова на всичко, за да си го върне.

„Изгубени в превода“ (2003) на София Копола

Двама американци в Токио – Бил Мъри играе кинозвездата Боб, отишъл да снима реклама за уиски, а Скарлет Йохансон – Шарлот, млада жена, която съпровожда съпруга си, фотограф работохолик. Страдащи от безсъние и смазани от непрестанното темпо на града, двамата се срещат, неподозирайки колко много ще се промени животът им .

Има още...


“Зимен дар” (2010) на Дебра Граник

Дженифър Лорънс получава своята първа номинация за "Оскар", играейки безстрашна тийнейджърка на прага на бедността, която се опитва да спаси семейството си. Докато героинята на филма се бори с хилядите препятствия, които животът й поставя, тя изпълва с нов смисъл идеята за преданост към семейството и открива собствената си сила. Дебра Граник режисира пестеливо и прецизно и постига сякаш без усилие дълбочина в посланието на филма.

“Селма” (2014) на Ейва ДюВерней

Един биографичен филм, посветен на Мартин Лутър Кинг, изигран от Дейвид Ойелоуо, и демонстрациите през 1965 година – маршовете от Селма до столицата на Алабама Монтгомъри, известни още като „Кървава неделя”. Младата режисьорка Ейва ДюВерней слага силен акцент върху бруталната сила на расистки настроените маси от хора.

Има още...


The Diary of a Teenage Girl (2015) на Мариел Хелър

Адаптирана по едноименния роман на Фийби Глокнер, той поставя на фокус типичните за младите хора проблеми. Въпросът е дали те няма да се окажат много сериозни и неразрешими. Комедията предлага откровено изследване на женската сексуалност.

“Лейди Бърд” (2017) на Грета Геруиг

История за дългоочаквания момент в живота на всеки тийнейджър – навършване на пълнолетие. Историята се превръща в мигновена класика, а режисьорският дебют на родената в Сакраменто Грета Геруиг е пълен с остроумия и игра на думи. В главната роля е Сърша Ронан – тийнейджърка, разделена с непреодолима преграда от родителите си и всичко, което я заобикаля.

И още...


“Сбогом”(2019) на Лулу Уанг

Комедия и тъга се сблъскват в семейната драма на Лулу Уанг. Аукуафина влиза в ролята на нюйоркчанка, която се завръща в Китай, когато разбира, че баба й има рак. Режисьорката успява да разкаже своите лични семейни преживявания по един толкова нежен начин, че дълго след това си спомняме за тях. Едновременно с това по неповторим начин пресъздава Ню Йорк и Китай, заедно с техните широки културни различия.

“Портрет на момиче в пламъци” (2019) на Селин Сиама

Една разкошна любовна история от Франция през 18 век, която разказва за даровитата художничка Мариан, наета от френска графиня, да нарисува портрет на дъщеря ѝ Елоиз, който ще подсигури брака на младата лейди с италиански благородник. Двете жени създават приятелство, което прераства в любов, и всичко това във време, когато жените нито могат да творят изкуство, нито да обичат някого от своя пол.

Автор: Димана Бошнакова

 

И още 8 филма, които ни карат да се гордеем, че сме жени