Градски находки

Заведенията са отворени, ама не съвсем

Как се отразяват мерките на ресторантьорите?

Със сигурност сред от нещата, които ни липсваха през последните два месеца, беше да си купим кафе за офиса от любимия си coffee shop, да вечеряме с любимия в някое малко уютно ресторантче, да се насладим на коктейл или чаша вино след работа в близкия бар, и, разбира се, да се отдадем на дългоочаквания брънч с приятелки през уикенда. Още преди да бъде обявен края на извънредното положение заведенията получиха разрешение да работят, но само при спазването на определени мерки, сред които са, че могат да отворят местата с тераси, градини и открити пространства, с разстояние минимум 1,5 между масите и задължително персоналът трябва да носи предпазни средства.

Това обаче предизвика масово недоволство сред собствениците на заведенията, не само защото не знаят докога ще издържат финансово, а заради това, че някои (особено тези без открита част) изобщо не могат да отворят. „Това е много скъп вариант за всички, за целия бизнес, тъй като се работи на 10 % от капацитета на търговския обект, а разходите са на 100%. Доста собственици на такива обекти не са отворили, няма и да отворят“, коментира Ричард Алибегов, председател на Асоциацията на заведенията.

Точно това ни отговориха и от Q-ftetaria, които ще отворя врати за своята тераса, спазвайки всички мерки и препоръки. Въпреки това не са напълно доволни от мерките, именно защото кухнята и сервиза ще продължат да работят 100%, но само за 20% от капацитета на заведението. „През пролетните месеци се очакват дъждове, разчитаме само на терасите. При първите капки ние трябва да помолим клиентите ни да си ходят. Поставете се на мястото им и ще видите, че по-неприятно от това, да ви изгонят от заведението, почти няма. Използването на ресторантите в пълния им капацитет би довело до повече свободно място между масите, предвиждане при дъждовно време и пускане на места само вътре“, споделят още от Q-ftetaria.

“В тези условия е много трудно да се възстанови работния процес поради минималното количество места, които можем да осигурим за клиентите си. Терасата на нашия бар е много малка и е почти невъзможно да осигурим възможност за всички, които биха желали да консумират нещо при нас”, заявява Ивайло Атанасов, единият от собствениците на любимия ни столичен бар By the way. В момента те са в подготовка на летния сезон. Надяват се, както всяка година, да успеят да отворят вратите на бара си в Лозенец и това, което зависи от тях, ще бъде направено, категоричен е той.

„Ще се настроим към ситуацията и се надяваме да преминат опасностите и час по скоро да се върнем към нормалния начин на живот.“

Дали обаче самите ние сме готови да се завърнем към любимите си места, или още сме подвластни на страха? Защото докато в социалните мрежи хейтът срещу хората, които излизат навън и се разхождат, продължава, и доста коментари показват, че мнозина наши сънародници още не смеят да се върнат към нормалния си ритъм на живот.  Но няма нужда да ходите до Витошка, може просто да се разходите по любимата улица „Оборище“ и ще видите и много хора, които нетърпеливо заемат местата си във вече отворените външни част на Старата госпожа, „Хлебар“, Atelier и 33 Gastronauts.

“Това е въпрос на време и доверие, което зависи от отношението ни към мерките, които трябва да спазваме. Тук по-важният въпрос е дали хората са готови да подходят с разбиране и да оказват съдействие за тяхното спазване. Защото при нас остава отговорността за запазване здравето на клиентите и персонала”, споделя Ивайло Атанасов от By the way.

Така че изборът в това дали ще се върнем на любимите си места е наш, но за съжаление, някои от тях все още остават затворени. И дано това да не бъде завинаги.

 

ЕС се изправя пред невиждана досега рецесия