Градски находки

Великите чуждестранни личности, които можем да „срещнем” в София

Статуите на президент, музикант и император, които можете да видите още утре

Обичате да си правите селфита с известни личности? Е, София е пълна с такива! Просто трябва да се разходите...

Юлий Цезар

„Дойдох, видях, победих.” Едва ли има човек, който не е чувал тази фраза. Не всеки обаче знае на кого принадлежат думите. От няколко дни софиянци могат да видят статуя на човека, който ги е изрекъл. Да, за Юлий Цезар говорим, римлянинът, живял преди повече от 20 века. От няколко дни образът на тази историческа личност стои на входа на бизнес парк „Средец” в столицата. Поставянето на статуята се е случило без оповестяване и обществено събитие.

Но кой е Юлий Цезар и с какво ще го запомним? Той е бил римски пълководец, политически лидер и писател – една от най-влиятелните личности в световната история. Живял е в началото на новата ера. След като поема управлението, той започва интензивни реформи в римското общество. Провъзгласен е за пожизнен диктатор (Dictator perpetuo) и обсебва цялата власт в Републиката. Тези събития карат приятеля на Цезар Марк Брут и група сенатори да го убият.

Отвъд историческите събития и фрази, все пак има нещо, което ни е оставил Цезар и което има пряко отношение в живота ни днес – един от месеците в годината. Да, месеците в годината щяха да бъдат 11, ако не беше живял този император. Както и Август Октавиан, Юлий Цезар е искал да бъде обожествен и да остави трайна следа  след себе си. Така той пожелава към тогава съществуващите месеци в календара да бъде добавен още един и той да носи неговото име – юли.  

Махатма Ганди

Ганди е духовен лидер и борец за свобода. Мохандас Карамчанд Ганди е роден през 1896 г. в Британска Индия. Водач е на индийското движение за независимост, наричат го "Бащата на нацията". Той пропагандира борбата за свобода с мирни средства. Делото му вдъхновява световни лидери като Мартин Лутър Кинг, Нелсън Мандела и др.

От 3 години можете да се снимате с Махатма Ганди в… Южния парк. Тогава там е монтиран паметникът му по идея на Центъра по източници езици и култури към Софийския университет.

„Съвестта е това, което те боли, когато всичко друго ти е наред”

Ганди е човек с позиция на духовен водач и стремеж към мир. Това му помага и по пътя към успешната революция. „Няма друго оръжие, освен любовта”, казва индиецът. Паметникът му в Южния парк е препратка към явяването на Ганди пред британския парламент с неговата козичка, като по този начин заявява позицията си за независимост.

„Бъди промяната, която искаш да видиш в света”

Айнщайн казва за Ганди: "На бъдещите поколения ще бъде трудно да повярват, че някога такъв човек, от плът и кръв, е ходил по земята". Убит е през 1948 г. Номиниран е няколко пъти за Нобелова награда за мир (последният път е дни преди убийството му). Ала и без награда, Ганди е бил щастлив човек – свободен и свободно изразяващ себе си.

И още...


Роналд Рейгън

Малко по-надолу от статуята на Ганди, можете да видите бюст-паметникът на Роналд Рейгън. Ликът на 40-тия президент на САЩ е поставен там през 2017 г. Идеята се заражда няколко години по-рано като израз на благодарност от страна на група българи, които вярват в приноса на президента Рейгън за разпадането на СССР и тоталитаризма в България.

Американският президент е известен и като „Великият комуникатор“ заради умението му да завладява аудиторията и бързия му ум. Така например той казва по време на президентски дебат за и против абортите в Северна Америка през 1980 г.: „Забелязах, че всички, които са за аборт, вече са родени”.

Джон Ленън

Една друга паметна плоча, за съжаление, днес не може да бъде видяна в София. На „Граф Игнатиев”, на стената на сградата на бившия Нотариат, до преди 2 години стоеше барелеф на популярния британски музикант Джон Ленън. Тогава той мистериозно изчезва оттам.

„Само пробвайки дрехите на другите хора, откриваме какъв размер сме ние.“

Плочата е монтирана на 8 декември 2010 г., по повод 70-годишнината от рождението и 30 години от убийството на Ленън. Мястото не е случайно. То е знаково за софийските хипари, символ е на свободата като избор и като начин на живот. Авторът е Петьо Маринов, а инициативата е на музиканта Васко Кръпката, също символ у нас по време на прехода на противопоставяне на статуквото.  

Когато през 2019 г. барелефът на Джон Ленън изчезва, Столичната община не знае кой и защо го е демонтирал. Градските власти мълчат по въпроса и днес. На столичаните не им остава друго освен сами да съхранят паметта на незабравимия англичанин, като си припомнят завета му от песента Imagine (1971 г.) – да си представим свят, в който хората живеят тук и сега, в който живеят в мир и светът е едно цяло.

Толкова мъдри личности и всичките с паметници в София. Навярно мъдростта наистина е ценност в днешно време!

 

The Weeknd, Майли Сайръс, Аманда Горман – с какво се открои тазгодишният Супербоул