Обичате да си правите селфита с известни личности? Е, София е пълна с такива! Просто трябва да се разходите...
Юлий Цезар
„Дойдох, видях, победих.” Едва ли има човек, който не е чувал тази фраза. Не всеки обаче знае на кого принадлежат думите. От няколко дни софиянци могат да видят статуя на човека, който ги е изрекъл. Да, за Юлий Цезар говорим, римлянинът, живял преди повече от 20 века. От няколко дни образът на тази историческа личност стои на входа на бизнес парк „Средец” в столицата. Поставянето на статуята се е случило без оповестяване и обществено събитие.
Но кой е Юлий Цезар и с какво ще го запомним? Той е бил римски пълководец, политически лидер и писател – една от най-влиятелните личности в световната история. Живял е в началото на новата ера. След като поема управлението, той започва интензивни реформи в римското общество. Провъзгласен е за пожизнен диктатор (Dictator perpetuo) и обсебва цялата власт в Републиката. Тези събития карат приятеля на Цезар Марк Брут и група сенатори да го убият.
Отвъд историческите събития и фрази, все пак има нещо, което ни е оставил Цезар и което има пряко отношение в живота ни днес – един от месеците в годината. Да, месеците в годината щяха да бъдат 11, ако не беше живял този император. Както и Август Октавиан, Юлий Цезар е искал да бъде обожествен и да остави трайна следа след себе си. Така той пожелава към тогава съществуващите месеци в календара да бъде добавен още един и той да носи неговото име – юли.
Махатма Ганди
Ганди е духовен лидер и борец за свобода. Мохандас Карамчанд Ганди е роден през 1896 г. в Британска Индия. Водач е на индийското движение за независимост, наричат го "Бащата на нацията". Той пропагандира борбата за свобода с мирни средства. Делото му вдъхновява световни лидери като Мартин Лутър Кинг, Нелсън Мандела и др.
От 3 години можете да се снимате с Махатма Ганди в… Южния парк. Тогава там е монтиран паметникът му по идея на Центъра по източници езици и култури към Софийския университет.
„Съвестта е това, което те боли, когато всичко друго ти е наред”
Ганди е човек с позиция на духовен водач и стремеж към мир. Това му помага и по пътя към успешната революция. „Няма друго оръжие, освен любовта”, казва индиецът. Паметникът му в Южния парк е препратка към явяването на Ганди пред британския парламент с неговата козичка, като по този начин заявява позицията си за независимост.
„Бъди промяната, която искаш да видиш в света”
Айнщайн казва за Ганди: "На бъдещите поколения ще бъде трудно да повярват, че някога такъв човек, от плът и кръв, е ходил по земята". Убит е през 1948 г. Номиниран е няколко пъти за Нобелова награда за мир (последният път е дни преди убийството му). Ала и без награда, Ганди е бил щастлив човек – свободен и свободно изразяващ себе си.
И още...