Градски находки

Satsanga: ново място за вегетарианска кухня

Голяма част от менюто е и веган

След три години в Бургас, където се ражда първият ресторант Satsanga, Димитър и Ваня, които стоят зад създаването му, загърбват морето и решават да се преместят в София, за да отворят вратите на нов. Със същото име, същата концепция, но с нова локация. „Satsanga е съчетание от две санскритски думи – sat и sanga. Sat е истина, а sanga – среща. Това е място за истинска среща или за среща с истината, където общуването, храната, атмосферата, вайба ни изкарват за малко от баналното“, разказва Димитър, който дълги години е живял в различни точки на света.

Някъде преди десет години се озовал на един flea market в Дъблин, където при група последователи на Кришна опитал много вкусна храна. От тях си купил и малък наръчник как се готви индийска кухня. Това бил моментът, в който напълно се запалил по нея и започнал сам да се учи. Самият той – като вегетарианец – открил именно в индийската храна разнообразието от вкусове, които може да получи, без да се налага в менюто му да присъства месо. Заедно с това започнал да се занимава с аюрведа и йога.

Малко след това срещнал индиец, професионален готвач, който му станал съквартирант и от когото Димитър също научил някои тънкости. Живял известно време и в Индия, в различни общности и ашрами, където доброволно готвел за всички там. „Храната се харесваше, а на мен ми даваше още повече стимул да готвя. Когато хората са останали доволни от това, което са хапнали, за мен е истинска награда за свършената работа“, споделя той.

Когато през 2015 година се върнал в България, идеята за място като Satsanga се появила от само себе си, от начина на живот и вдъхновението, което натрупвали във времето с Ваня, която е неотлъчно до него и също толкова вкусно говори за храната, която предлагат. „Всяко едно място си идва със собствена душа, носи си собствения характер и той произлиза от хората, които са го сътворили.“

Храната тук е изцяло вегетарианска, като по-голяма част от менюто е и веган, като Димитър и Ваня се стремят да използват минимално количество животински продукти. Индийската кухня е основното вдъхновение, но има интерпретации на любими рецепти и от други краища на света като мусака от зеленчуци или тайландска супа. Освен това заведението е на принципа на бюфет и всеки сам може да си слага каквото реши в чинията, да смесва вкусове и храни на едно място, изцяло по лични предпочитания.

Ние опитахме от индийската жълта леща, приготвена със сладък картоф и зелен боб, към която добавихме басмати ориз. Опитахме и бъргъра, направен от зелен боб мунг с малко доматен сос. Още с първите хапки се убедихме колко вкусна може да бъде вегетарианската храна. А за да се стоплим в хладния следобед, се насладихме на голяма чаша чай от масала с индийско орехче, канела, карамфил и соево мляко. Големите цветни възглавници, мебелите от 200-годишен дъб, красивите полилеи във формата на лотус и топлото синьо в интериора, дело на дизайнера Антония Димова, ни накараха да се откъснем за малко от работния ритъм, точно тук, в сърцето на града на ул. "Бенковски" 8.

През следващия есенен уикенд несъмнено бихме се приютили в уединението, което предлага втория етаж в Satsanga, където вместо столове има големи меки възглавници.

А когато си тръгнахме, не пропуснахме да си вземем бананов хляб с течен шоколад за вкъщи, един от малкото авторски десерти, които можете да откриете тук, където срещите са топли, вкусни и уютни.

 

5 места за брънч в София