Градски находки

КЕВА: мястото, което отново провокира нашето естетическо възпитание

Завръщането на една градска легенда

Клубът за естетическо възпитание на артиста е от онези места, родили стотици градски легенди между стените на една стара къща на ул. "Г.С. Раковски" 114. Дори и само заради бъдещите артисти от НАТФИЗ тогава. Във времето обаче тази къща променяше облика си, имената си, за да отвори отново врати преди седем месеца като КЕВА, с целия си бохемски и непретенциозен облик сред иначе малко по-лустросаната страна на нощния живот в София.

Със сигурност ни липсваше такова заведение, в което е пълно със свежи млади хора, който носи и доста от берлинския вайб. И не само защото новото поколение артисти от театралната академия отново си има своето място с „чисти чаши, лед и музика“, както би казал Иван Стоичков, който стои зад възраждането на новото старо куул място. Той допълва безгрижно: „Барче като барче... Но за да заживее и да бъде много култово, то трябва да съществува много години. Не може на седмия месец да кажеш, че това е култово място“.

И не напоява историята с излишна сантиментална стойност, защото и КЕВА като всички други заведения се бори със системата и с всички онези неща, които стоят зад един такъв бизнес. „Не е невероятно постижение, а по-скоро невероятно усилие.“

В началото ходили и взимали стари мебели от различни заведения и сглобявали това, с което разполагали, без да правят някакви драстични промени, освен бара в градината, като част от нея е затворена, за да се използва и през зимата. Артистичният дух тук се усеща във всеки един детайл – и във винтидж мебелите, и в рисунките, и в декорациите по стените. А със сигурност ще искате внимателно да разгледате плакатите на филми от 70-те и 80-те години, които специално за тях курира Мариета Ценова покрай неин проект.

Хубавото на КЕВА е, че тук могат да се случват няколко събития едновременно и ако пространството на втория етаж е по-събитийно (понякога се случват четения и лекции и през деня), то първият функционира повече като класически бар. Това позволява едно парти да бъда напълно разделено от другото, защото за Иван е готино, когато има места и хора, които се обединяват около тях, но в същото време не иска да поставя граници. Иска хора от различни мини общества и субкултури да намират своето място, било то и тук.

От различни гост-диджеи през стендъп комедианти – в Клуба за естетическо възпитание на артиста само за седем месеца са се случили над 150 различни събития, така че сцената е отворена, както и барът, разбира се, за всички, които просто искат да се забавляват. Без излишна суета и условности.

 

Новият стар бар на Оборище 61