Изкуство

„Добрата битка“ (сезон 3): Безредие в залата

Умните, достойните не могат да се справят.

„Добрата битка“ (сезон 3): Безредие в залата

За всеки човек, който не стои настрана от реалностите и проблемите на света, в който живеем, политиката (българска, европейска, американска) и цени върховно актьорско изпълнение и брилянтно написан сценарий  – „Добрата битка“ (по HBOGO) е сериалът на сериалите. Още в първия епизод на първия си сезон той скъса с това, че е spin-off на „Добрата съпруга“ и пое по своя триумфален път, начело с 66-годишната Кристин Барански. „Добрата битка“ не е за хора, които ползват малкия екран само за развлечение. Той е за хора, които намират развлечението в детайлите – от превърналия се в еталон гардероб на Даян Локхард (Кристин Барански) до прецизно избродирания сюжет, който кара човек да мисли върху видяното и след края на епизода.

Първите два епизода на третия сезон вече са факт и са едновременно и възхитителни, и алармиращи. Светът около нас става все по-неподреден, брутален, нелогичен, нечестен. Умните и достойните не могат да победят с инструментите на ценностите си и все по-осезаемо разбират, че трябва да играят по нови правила и да се разделят с илюзиите, че обществото има нужда от тях такива, каквито са. Не, обществото (тук под формата на група съдебни заседатели) се интересува не от представените факти, а от разказаната история. Разказването на истории печели избори, изважда велики сили от Европейския съюз и руши самите основи на правото и демокрацията. И настъпва хаос.

А нашите героини Даян, Лука и Мая, всяка по свой начин, стъпват на пътя на безредието. Какъв смисъл има да си добър, почтен и да играеш чисто, като все по-малко побеждаваш? Какъв е смисълът от ред в залата?

Даян (Кристин Барански) води своята битка срещу Тръмп с много дълбок личен мотив. На нея айкидото, с неговите подредени и безболезнени движения, вече не й е достатъчно, за да канализира яростта си в извънработно време. Тя иска нещо по-болезнено и примитивно и го намира. И това нещо й дава смелост да предаде доверието на човека, който я чакаше да сложи ваза на прозореца си в края на втория сезон, за да дойде.

Лука (Куш Джъмбо) е вече майка. Тя се изправя пред класическата дилема на съвременните жени с кариера – да спре развитието си, за да бъде повече със сина си или да заяви, че за нея няма заден ход. За Лука няма заден ход, само че и тя усеща, че за да победи новия конкурент, ще трябва да поръча не „стандартно проучване“, а такова с „кирливи ризи“.

Мая е принудена да работи с едно чудовище, в ролята на което е колосалният Майкъл Шийн – неговият образ е вдъхновен от Рой Кон – безскрупулен, корумпиран, зловещ, извратен, ексцентричен адвокат на Доналд Тръмп, който подкопава истината с умението си да „прецаква фактите“.  Героят на Шийн – Роланд Блум, е изграден по негов тертип – безсрамно наметнат с кожи, провокативен, с огромни зеници заради всички субстанции, които приема, за да е настървен, свръхтеатрален и убедителен в историите, които разказва на съдебните заседатели.

Мая тук е най-интересна, защото тя е на ръба да продаде душата си на дявола още в първия епизод, когато вижда, че бавничката стълбичка на постепенното развитие във фирмата и политическите решения, които вероятно все ще я изтласкват, са неефективни, за да бъде призната. И не случайно дяволът фокусира точно нея за сътрудник по делото. В каква посока ще поеме още е трудно да се каже, но образът й стои доста настрана от останалите в този сезон и се надявам талантът на Роуз Лесли да не се загуби някъде по пътя извън орбитата на основния сюжет.

До момента имам и две критики – цялата накъсаност, прекъсването за комични анимирани клипчета по-скоро „вади очи“, вместо да „изпише вежди“. Няма нужда от това, защото зрителите на „Добрата битка“ нямат нужда от тези почивки и това направо съсипва идеята сюжетът да бъде изграден неподреден и все пак да ни води нанякъде. Сериалът рискува да изпусне Мая, а Роланд Блум е твърде агресивен при появите си, Майкъл Шийн трябва да укроти истерията, ако иска да се впише.  

Накратко, трети сезон е „безредие в залата“. Но не е ли такъв животът?

 

Ето кои сериали класирахме като най-добри за 2018